Ermitaż zachwyca turystów z całego świataPixabay.com/ dvorianova

Rosyjski Luwr przyciąga prawdziwe tłumy. Kolebka światowej kultury w jednym miejscu

Ermitaż należy do grona największych muzeów świata. Często jest stawiany obok paryskiego Luwru jako najważniejsze muzeum w Europie, dlatego też często nazywany jest rosyjskim Luwrem. Można tam znaleźć miliony dzieł sztuki, co z pewnością stanowi niesamowitą atrakcję dla wielu turystów.

Ermitaż to miejsce, o którego odwiedzeniu marzy wiele osób. To prawdziwy raj na ziemi dla fanów historii i zabytków. Policzono, że jakby każdy eksponat oglądano przez jedną minutę, zwiedzenie muzeum zajęłoby sześć lat. Znajdują się tam jedne z najważniejszych dzieł sztuki na świecie.

Ermitaż - prestiżowe muzeum w Rosji

Słynnego muzeum należy szukać w Sankt Petersburgu. To jedno z najbardziej turystycznych miejsc w całej Rosji. Pisaliśmy o tym tutaj.

Ermitaż został założony w 1764 roku przez Katarzynę Wielką. Początkowo był to jej prywatny skład. Pałac Zimowy, który teraz jest główną częścią muzeum, kiedyś był rezydencją Piotra I. Aktualnie składa się z pięciu, połączonych między sobą budynków.

Wnętrze muzeum

Wnętrze muzeum, fot. wikimedia.commons/Nagyman/ CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.pl

Sam Pałac Zimowy nie jest tylko częścią Ermitażu. To miejsce, które jest symbolem wielu wydarzeń historycznych. Kiedyś został nawet zniszczony. Cesarz Piotr III postanowił pozbyć się go w oryginalny sposób.

Kolejne trzęsienie ziemi w Chorwacji. 45 km od stolicy krajuKolejne trzęsienie ziemi w Chorwacji. 45 km od stolicy krajuCzytaj dalej

Kazał ludziom oświadczyć, że każdy może zabrać wszystkie szczątki za darmo. Po kilku godzinach wszystkie szczątki zostały oczyszczone. Z czasem pałac odbudowano.

Będąc w tym wyjątkowym miejscu można obejrzeć dzieła największych artystów w historii. Znajdziemy tam między innymi kolekcję włoskiego renesansu z Leonardem da Vincim i Michałem Aniołem na czele.

Eksponaty w Pałacu Zimowym

Eksponaty w Pałacu Zimowym, fot. pixabay.com/takazart

Są tak także dzieła wykonane przez Caravaggia, Rubensa, Goyę, Rembrandta, van Dycka, Picassa, Gauguina czy Canovę. Łącznie znajdziemy tam trzy miliony eksponatów.

Budynek jest ogromny. Posiada 1057 pokoi i 117 klatek schodowych. Mówi się, że aby zobaczyć wszystkie części muzeum, zwiedzający muszą przejść 22 kilometry. To z pewnością nie lada wyzwanie dla każdego fana historii.

Ermitaż to miejsce, które zachwyci także wszelkich wielbicieli zwierząt. Muzeum słynie z kotów, bo mieszka tam około 50 osobników. To także ma podłoże historyczne.

W 1745 roku cesarzowa Katarzyna II złożyła specjalną prośbę, zgodnie z którą postanowiła wysłać do muzeum najlepszych myśliwych myszy i szczurów. Kotom nadano status „ochroniarza galerii sztuki” i po dziś dzień oglądać można, jak z dumą spacerują korytarzami.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: fajnepodroze.pl, blog.transsyberyjska.pl

Następny artykuł