Dzieci prawdopodobnie wyjadą w tym roku na kolonie i obozy, ale w mniej licznych grupachScreen/TVP Info

Ministerstwo zdrowia oficjalnie o wakacjach dużej grupy Polaków. Wiadomości, na które czekało wiele osób

Dzieci pojadą na kolonie i obozy? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Do tej pory wciąż nie było wiadomo, jak będą wyglądały tegoroczne wakacje. Temat poruszył minister zdrowia.

Dzieci i ich rodzice liczą na to, że w tegoroczne wakacje uda się zorganizować kolonie i obozy. Wciąż nie wiadomo, czy będzie to możliwe. Zależy to od rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej zabrał głos w tej sprawie.

Jeden z najgorszych dni od początku kryzysu. Polacy znów mają się czego obawiaćJeden z najgorszych dni od początku kryzysu. Polacy znów mają się czego obawiaćCzytaj dalej

Dzieci i wakacje 2020 - czy odbędą się obozy i kolonie?

Podczas piątkowej konferencji prasowej Łukasz Szumowski został zapytany o możliwość organizowania wakacji w dużych grupach. Chodzi głównie o wyjazdy dzieci. Nie podano jednak żadnych szczegółów, ale zapewniono, że prace są w toku. Resort zdrowia zapewnia jednak, że wprowadzi rozwiązania dotyczące obozów i kolonii dla dzieci, które umożliwią im wypoczynek pomimo epidemii koronawirusa i że decyzje dotyczące takich rozwiązań zostaną podjęte w ciągu dwóch tygodni. Władze wciąż obserwują rozwój sytuacji epidemiologicznej w kraju. Jeśli wszystko potoczy się dobrze, wkrótce zostaną przedstawione plany na lato 2020 r.

- Musimy też z branżą opracować regulaminy i metody postępowania w sytuacji, gdy na przykład jedno z dzieci na obozie będzie chore. Co to oznacza: czy cały obóz objęty jest kwarantanną, czy rodzice zabierają chore dzieci do domów? Nie jest to proste, ale na pewno znajdziemy takie rozwiązanie, które zostanie wdrożone w życie na czas wakacji - powiedział minister zdrowia.

Więcej konkretów przedstawił Sanepid, który twierdzi, że z wyjazdów będą mogły korzystać tylko zdrowe dzieci. Rodzice będą musieli wypełnić specjalne deklaracje, w których podać trzeba będzie między innymi choroby przewlekłe, które przebyło dziecko. Niedopuszczone do wyjazdów zostaną także dzieci, które miały kontakt z osobą zarażoną SARS-CoV-2 lub taką, która odbyła przymusową 14-dniową kwarantannę. Jeśli objawy pojawią się w czasie wyjazdu, rodzice natychmiastowo będą musieli odebrać dziecko. Co więcej, na jedną osobę będą musiały przypadać cztery metry kwadratowe na nocleg. Oznacza to, że grupy będą mniejsze.

Dzisiaj grzeje: 1. Straty są gigantyczne, wielu poszkodowanych. Dramatyczne doniesienia ze świata
2. Ile zarabia Magdalena Ogórek? Kwoty robią naprawdę olbrzymie wrażenie

Osoby pracujące na obozach i koloniach przejdą specjalne szkolenie. Będą musiały dostosować się do nowych wytycznych i dbać o bezpieczeństwo dzieci. Przygotowane mają zostać także specjalne izolatki dla dzieci, gdyby u któregoś z nich wystąpiło podejrzenie obecności koronawirusa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Premier Morawiecki zapowiedział zniesienie nakazu noszenia maseczek. Polacy czekali na tę wiadomość
  2. 22 maja to bardzo ważna data nie tylko dla zwierząt. Świętujecie razem z nimi?
  3. Milionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicą
  4. Dziecko z Polski zaginęło 26 lat temu. Właśnie odnalazła się na drugim końcu świata?
  5. 97 milionów ludzi i żadnego zgonu. Nikt inny nie poradził sobie z epidemią tak jak oni
  6. Smutna wiadomość dotarła do polskich mediów. Nie żyje prawdziwa legenda. Przegrała z groźną chorobą

Źródło: Wprost

Następny artykuł