Turysci.pl
Niedźwiedzie podeszły pod hotel. Padły strzały

zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Michal Klajban/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Niedźwiedzie w słowackich Tatrach podeszły pod hotel. Zostały zastrzelone

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

W nocy z niedzieli na poniedziałek, pod jednym z górskich hoteli w słowackich Tatrach doszło do niepokojącego zdarzenia. Pod obiekt podeszły niedźwiedzie, przyrodnicy zaczęli strzelać, w wyniku czego zginęła samica i jedno młode.

  • Niedźwiedzie pojawiły się przy górskim hotelu Śląski Dom pod Gerlachem w słowackich Tatrach

  • Nie poinformowano o dokładnym powodzie zabicia zwierząt.

  • Prawdopodobnie przy rampie, w okolicach parkingu hotelu, pojawiły się cztery niedźwiedzie. 2 zginęły, a 2 uciekły do lasu

O zdarzeniu, do którego doszło po słowackiej stronie Tatr, poinformowały tamtejsze Lasy Państwowe Tatrzańskiego Parku Narodowego, Štátne lesy TANAPu, na swoim profilu na Facebooku. Jak czytamy w wiadomości, w nocy kilka niedźwiedzi podeszło blisko rampy hotelu górskiego Dom Śląski. Wtedy leśnicy otworzyli ogień.

Dwa niedźwiedzie zastrzelone w słowackich Tatrach

Z przekazanych informacji wynika, że zwierzęta weszły na parking hotelu, czym zaniepokoiły leśników. Warto zauważyć, że u naszych sąsiadów bardzo często niedźwiedzie podchodzą blisko ludzkich osiedli i uważa się je za niebezpieczne.

Spokojna noc w Zakopanem

Policja podsumowuje noc w Zakopanem. „Turystów było wielu, większość spacerowała i robiła zakupy"

CZYTAJ DALEJ

Władze turystycznych regionów domagają się odstrzału niedźwiedzi już od dawna, argumentując, że zagrożone może być życie piechurów. Rzeczywiście tylko w Wysokich Tatrach w 2019 roku spotkań człowieka z niedźwiedziem było blisko 700.

Sprawa jest jednak bardzo skomplikowana, gdyż niedźwiedź brunatny jest gatunkiem chronionym. Ich odstrzał możliwy jest tylko w bardzo rygorystycznie określonych przypadkach, a składane o to wnioski analizowane są poprzez prowadzenie ekspertyz.

Nie wiadomo zatem, czy w przypadku zastrzelenia niedźwiedzi pod Śląskim Domem wszczęte zostanie jakiegoś rodzaju dochodzenie. Do tej pory leśnicy nie przekazali wiadomości o przyczynie podjęcia decyzji o oddaniu strzałów do niedźwiedzi.

Niedźwiedzie w polskich Tatrach

Przypominamy, że niedźwiedzie spotykane są również po polskiej stronie Tatr i trzeba na nie bardzo uważać. Na początku kwietnia Tatrzański Park Narodowy poinformował o wybudzeniu ze snu zimowego samicy z dwoma młodymi.

Z tego powodu zamknięty został cały region wokół Doliny Gąsienicowej. Zwierzęta gawrują w niedaleko szlaków turystycznych w masywie Małego Kościelca. Zakaz poruszania się tamtejszymi ścieżkami obowiązuje od 2 kwietnia do odwołania. Mapę oraz spis zamkniętych szlaków zobaczyć można we wpisie TPN na Facebooku.

Podczas ostatniej konferencji prasowej głos ws. niedźwiedzi żyjących w Tatrach zabrał również dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski. Zgodnie z jego słowami, nadal nie pojawiła się wiadomość, by zwierzęta opuściły gawrę, zakaz wchodzenia na wyżej wymienione szlaki zostaje więc utrzymany. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Štátne lesy TANAPu/Facebook

Podobne artykuły

Europa

Niemcy dopisały Portugalię na czerwoną listę. Nowe zasady przy przekraczaniu granicy

Czytaj więcej >

Europa

Polscy turyści utknęli na kwarantannie na Cyprze

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja poluzuje restrykcje dla zagranicznych turystów. Polacy są na liście

Czytaj więcej >
Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków

Europa

Litwa łagodzi przepisy wjazdowe dla Polaków

Czytaj więcej >
Góry w Austrii szturmowane przez turystów

Europa

Młodzi Europejczycy szturmują Austrię. Będą kontrole policji

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >