Turysci.pl
Niedźwiedzie podeszły pod hotel. Padły strzały

zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Michal Klajban/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Niedźwiedzie w słowackich Tatrach podeszły pod hotel. Zostały zastrzelone

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

W nocy z niedzieli na poniedziałek, pod jednym z górskich hoteli w słowackich Tatrach doszło do niepokojącego zdarzenia. Pod obiekt podeszły niedźwiedzie, przyrodnicy zaczęli strzelać, w wyniku czego zginęła samica i jedno młode.

  • Niedźwiedzie pojawiły się przy górskim hotelu Śląski Dom pod Gerlachem w słowackich Tatrach

  • Nie poinformowano o dokładnym powodzie zabicia zwierząt.

  • Prawdopodobnie przy rampie, w okolicach parkingu hotelu, pojawiły się cztery niedźwiedzie. 2 zginęły, a 2 uciekły do lasu

O zdarzeniu, do którego doszło po słowackiej stronie Tatr, poinformowały tamtejsze Lasy Państwowe Tatrzańskiego Parku Narodowego, Štátne lesy TANAPu, na swoim profilu na Facebooku. Jak czytamy w wiadomości, w nocy kilka niedźwiedzi podeszło blisko rampy hotelu górskiego Dom Śląski. Wtedy leśnicy otworzyli ogień.

Dwa niedźwiedzie zastrzelone w słowackich Tatrach

Z przekazanych informacji wynika, że zwierzęta weszły na parking hotelu, czym zaniepokoiły leśników. Warto zauważyć, że u naszych sąsiadów bardzo często niedźwiedzie podchodzą blisko ludzkich osiedli i uważa się je za niebezpieczne.

Spokojna noc w Zakopanem

Policja podsumowuje noc w Zakopanem. „Turystów było wielu, większość spacerowała i robiła zakupy"

CZYTAJ DALEJ

Władze turystycznych regionów domagają się odstrzału niedźwiedzi już od dawna, argumentując, że zagrożone może być życie piechurów. Rzeczywiście tylko w Wysokich Tatrach w 2019 roku spotkań człowieka z niedźwiedziem było blisko 700.

Sprawa jest jednak bardzo skomplikowana, gdyż niedźwiedź brunatny jest gatunkiem chronionym. Ich odstrzał możliwy jest tylko w bardzo rygorystycznie określonych przypadkach, a składane o to wnioski analizowane są poprzez prowadzenie ekspertyz.

Nie wiadomo zatem, czy w przypadku zastrzelenia niedźwiedzi pod Śląskim Domem wszczęte zostanie jakiegoś rodzaju dochodzenie. Do tej pory leśnicy nie przekazali wiadomości o przyczynie podjęcia decyzji o oddaniu strzałów do niedźwiedzi.

Niedźwiedzie w polskich Tatrach

Przypominamy, że niedźwiedzie spotykane są również po polskiej stronie Tatr i trzeba na nie bardzo uważać. Na początku kwietnia Tatrzański Park Narodowy poinformował o wybudzeniu ze snu zimowego samicy z dwoma młodymi.

Z tego powodu zamknięty został cały region wokół Doliny Gąsienicowej. Zwierzęta gawrują w niedaleko szlaków turystycznych w masywie Małego Kościelca. Zakaz poruszania się tamtejszymi ścieżkami obowiązuje od 2 kwietnia do odwołania. Mapę oraz spis zamkniętych szlaków zobaczyć można we wpisie TPN na Facebooku.

Podczas ostatniej konferencji prasowej głos ws. niedźwiedzi żyjących w Tatrach zabrał również dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski. Zgodnie z jego słowami, nadal nie pojawiła się wiadomość, by zwierzęta opuściły gawrę, zakaz wchodzenia na wyżej wymienione szlaki zostaje więc utrzymany. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Štátne lesy TANAPu/Facebook

Tagi:

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Włochy znoszą resztki restrykcji. Od 1 czerwca nowe zasady wjazdu

Czytaj więcej >

Europa

Paryżanie oburzeni bałaganem po finale Ligii Mistrzów. To sprawka Anglików?

Czytaj więcej >

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >