Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu StawówFot. wikimedia.commons/ Jerzy Opioła/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów skrywa sekret. Jest osobną miejscowością

Dolina Pięciu Stawów to nie tylko popularne miejsce wśród turystów, gdzie znajduje się schronisko, ale też osobna miejscowość. Niewiele osób o tym wie, zatrzymując się tam na herbatę.

Dolina Pięciu Stawów Polskich jest ważnym punktem na trasie turystycznych wędrówek. Jej wyjątkowe walory przyciągają tłumy, które chętnie zatrzymują się w schronisku, gdzie można zjeść coś ciepłego i napić się herbaty.

Schronisko PTTK zostało zbudowane w latach 1947–1953 nad Przednim Stawem i jest najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce (1671 m n.p.m.).

Schronisko PTTK Dolina Pięciu Stawów

Fot. Schronisko PTTK Dolina Pięciu Stawów/pl.wikipedia.org/Janusz Sadzikowski/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Turyści mogą z niego korzystać przez cały rok, nie tylko jako restauracji, ale też obiektu noclegowego. W środku jest 67 miejsc do spania, a w razie potrzeby schronienie może znaleźć więcej osób.

Przy schronisku działa szkoła górska oraz placówka TOPR-u, dzięki czemu ratownicy są bliżej miejsc, w których często dochodzi do wypadków.

Wielkie oburzenie nad polskim morzem. Rząd szykuje nową pomoc dla turystyki, ale możliwe że tylko dla południa PolskiWielkie oburzenie nad polskim morzem. Rząd szykuje nową pomoc dla turystyki, ale możliwe że tylko dla południa PolskiCzytaj dalej

Oddzielna miejscowość

Ciekawostką jest adres, który nie pasuje. Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest jedynym budynkiem w miejscowości o nazwie Dolina Pięciu Stawów, która ma własny kod pocztowy (34-530).

Jeśli chcemy wysłać list do schroniska, to powinniśmy wpisać na kopercie 34-530 Bukowina Tatrzańska. Obie miejscowości dzieli odległość 20 km.

Murowany budynek, który zastąpił wcześniejsze schroniska, jest wyposażony we własną "elektrownię" i oczyszczalnię ścieków. Dzięki temu turyści mogą liczyć na wygodę w czasie pobytu.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Fot. Dolina Pięciu Stawów Polskich/ commons.wikimedia.org/Szymon Soja/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Dolina Pięciu Stawów była ceniona już 200 lat temu

Aby dojść do Doliny Pięciu Stawów Polskich należy wybrać szlak niebieski lub zielony, który potem można zmienić na czarny. Na trasie znajdują się największe atrakcje okolicy - Morskie Oko i Wodogrzmoty Mickiewicza.

Dolina Pięciu Stawów Polskich ma długość 4 km i szerokość 2 km. W całości jest objęta ochroną Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nazwa może być myląca, ponieważ znajduje się w niej 6 małych jezior.

Turyści odwiedzali tę dolinę już na początku XIX w., dotarli do niej m.in. Stanisław Staszic i Seweryn Goszczyński. Pod koniec XIX w. rozpoczęto wytyczanie sieci szlaków turystycznych, które nieco się zmieniły do naszych czasów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł