Turysci.pl
procesor-w-laptopie-gamingowym

Materiały prasowe

Dobry procesor w laptopie gamingowym – czyli jaki?

5 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Redakcja Turyści

Dziś posiadanie typowego biurka komputerowego to raczej rzadkość. Ze względu na organizację przestrzeni w domu i zwyczajną wygodę zdecydowanie więcej osób woli laptopy niż komputery stacjonarne. Nie należy się zatem dziwić temu, jak bardzo popularne są laptopy gamingowe. A jednak kupno laptopa, mimo wielu zalet, ma także pewne mankamenty. Jednym z nich jest ograniczona możliwość wymiany części czy rozbudowy sprzętu. Dlatego już na starcie należy zadbać o to, żeby zestaw spełniał oczekiwania. Jednym z kluczowych elementów w grach jest procesor. Jaki wybrać w laptopie gamingowym?

Rodzaje procesorów do gier

W laptopach gamingowych podobnie jak w innych komputerach, zdecydowanie dominują procesory dwóch firm – Intel oraz AMD. Obaj wiodący producenci oferują jednak swoje produkty w wielu wariantach. Oprócz konkretnej nazwy mamy odpowiedni numer (zazwyczaj im wyższy, tym lepiej) oraz dodatkowe oznaczenia w postaci liter. Przykładowe procesory, jakie może mieć laptop do gier, to:

  • Intel Core i7-11370H,

  • AMD Ryzen 7 5800H,

  • AMD Ryzen 9 5900HS,

  • Intel Core i5-11300H.

Oprócz samego modelu warto zwrócić na częstotliwość takowania procesora oraz liczbę rdzeni i liczbę wątków. Nie zawsze jednak jest tak, że laptop gamingowy z większą liczbą rdzeni będzie bardziej wydajny. Czasami dobry czterordzeniowy procesor poradzi sobie lepiej z trudnymi wyzwaniami niż procesor sześciordzeniowy.

Warto zwracać uwagę na konkretny procesor, jeśli myślimy o jego podkręceniu. Nie jest to możliwe w każdym modelu, ponieważ niektóre mają zablokowany mnożnik. Jeśli szukamy procesora z możliwością podkręcenia, to należy zwracać uwagę na modele Intel z oznaczeniem HK lub AMD Ryzen z oznaczeniem HX.

Mocniejszy procesor to także większe zużycie energii oraz większa szansa na nagrzewanie się wnętrza laptopa i obudowy. Wybierając model z wydajniejszym procesorem, często dostaniemy w komplecie także skuteczniejszy system chłodzenia, co przełoży się na finalną cenę zestawu.

Nie tylko procesor – co jeszcze wpływa na wydajność laptopa gamingowego?

Procesor w dużym stopniu wpływa na to, czy uda nam się odpalić ulubioną grę na swoim laptopie. Nic dziwnego, że lista wymagań sprzętowych zaczyna się najczęściej właśnie od procesora. To jednak nie wszystko! Oprócz tego należy popatrzeć także na takie elementy specyfikacji jak:

  • karta graficzna,

  • wielkość pamięci RAM,

  • częstotliwość odświeżania ekranu,

  • wielkość dysku SSD.

Te wszystkie elementy składają się na to, jak sprawnie działa komputer.

Bez dobrego procesora nie ma mowy i uruchomieniu najnowszych gier. Dlatego warto kupić laptop gamingowy z tak dobrym procesorem, na jaki nas stać. Często powinniśmy nie kierować się jedynie minimalnymi wymaganiami sprzętowymi dla gier, ponieważ te oznaczają granie przy mniejszej płynności i niższej rozdzielczości graficznej. Lepiej sięgnąć po laptop z mocniejszym procesorem, z którego będziemy mieli pożytek jeszcze przed kilka lat, a nie tylko w najbliższym czasie.

Sprawdź ofertę laptopów gamingowych na MediaMarkt.pl!

Redakcja TuryściAutor

Oferta Dnia to specjalne wyselekcjonowane oferty turystyczne w atrakcyjnych cenach. Dostępne przez 24h od publikacji

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Na topie

Bieg i wielka bitwa o leżaki. Tak w Hiszpanii urlopowicze walczą o najlepsze miejsca

Czytaj więcej >

Na topie

Gorączka cenowa nad polskim morzem? Turysta pokazał, ile zapłacił za dwa piwa w Gdańsku

Czytaj więcej >

Na topie

ZUS: Połowa bonów wciąż niewykorzystana. Jak skorzystać z 500+ na wakacje?

Czytaj więcej >

Na topie

Masowe anulowanie lotów EasyJet. Uziemionych nawet 36 tys. turystów

Czytaj więcej >

Na topie

Skarb z II wojny światowej odnaleziony w Małopolsce. Może być wart niemałą fortunę

Czytaj więcej >

Na topie

Wakacje bez tłumów? We Włoszech to niemożliwe. Do Rzymu masowo wrócili turyści

Czytaj więcej >