Częstochowa nowym ogniskiem koronawirusa?Fot. Flickr.com/EpiskopatNews/CC BY-NC-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/ (zdjęcie poglądowe)

Szumowski podjął decyzję. Apeluje do niego Częstochowa

Częstochowa nowym ogniskiem koronawirusa? Ostatnia decyzja ministra zdrowia nie objęła specyficznej gałęzi krajowej turystyki, co może przeważyć na nowych zakażeniach. Do szefa resortu zwrócił się sam samorząd.

Częstochowa w okresie wakacyjnym przyjmuje największą liczbę pielgrzymów, a tegoroczny sezon najprawdopodobniej nie zmieni dotychczasowego trendu. Już teraz władze miasta szacują, że na Jasną Górę przybędą 94 grupy. Co ważne jednak, nowe rozporządzenie, które weszło w życie już dzisiaj (8 sierpnia), nie obejmie tego typu zgromadzeń. Stąd też obawy samorządu i pilna odezwa do resortu zdrowia.

Dramat, za kilka dni miał mieć 26. urodziny. Nie żyje bardzo młody przewodnik górskiDramat, za kilka dni miał mieć 26. urodziny. Nie żyje bardzo młody przewodnik górskiCzytaj dalej

Częstochowa apeluje do Ministerstwa Zdrowia

Pielgrzymki to specyficzna gałąź turystyki, która rokrocznie cieszy się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza w lipcu i sierpniu. Tak będzie i w tym roku, jednak dziennikarze Wirtualnej Polski zwracają uwagę na fakt, iż wśród pątników jest wielu mieszkańców regionów, które są szczególnie narażone na rozprzestrzenianie się covidu. W nowym rozporządzeniu o m.in. tzw. “strefach” MZ nie uwzględniło pielgrzymów. Władze miasta Częstochowa zdecydowały się wystosować wniosek do resortu Łukasza Szumowskiego.

- Nasze obawy budzi fakt, że osoby przybywające do Częstochowy z rejonów o najwyższym wzroście zakażeń koronawirusem mogą stać się źródłem powstania ognisk w naszym mieście [...] Zapewnienie bezpieczeństwa innym pątnikom, a także mieszkańcom Częstochowy wydaje się w tej sytuacji trudne – pisze w liście do resortu zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak cytowany przez WP.

Covid zagrożeniem dla pielgrzymek. Częstochowa tuż przed przyjęciem pątników

W liście samorządowcy zwracają uwagę na fakt, iż rozporządzenie MZ-u, które weszło w życie 8 sierpnia, “nie zmienia nic” w kontekście zgromadzeń, w tym - zgromadzeń religijnych. Turystyka pielgrzymkowa, zdaniem władz lokalnych, powinna być objęta specjalnymi przepisami sanitarnymi zwłaszcza w przypadku grup z powiatów tzw. żółtej i czerwonej strefy. Co, jeśli resort nie weźmie pod uwagę wniosku samorządu? Jak zaznacza redakcja Wirtualnej Polski, istnieje prawdopodobieństwo, że Częstochowa byłaby nowym ogniskiem koronawirusa.

Dzisiaj grzeje: 1. Maseczki obowiązkowe na powietrzu od poniedziałku. Europejski kraj podjął decyzję
2. Rozładuje ci się smartfon i zapłacisz karę 150 zł. Bezsensowny przepis będzie cię sporo kosztował

- Częstochowa, dzięki dotychczasowemu stosowaniu się do zaleceń sanitarnych przez mieszkanki i mieszkańców oraz zaangażowaniu osób odpowiedzialnych za walkę z epidemią, ma stosunkowo niski wskaźnik zakażeń i na razie nie obserwuje się jego znaczącego wzrostu. Ruch pielgrzymkowy z rejonów o najwyższym wzroście zachorowań na COVID-19 może jednak stanowić zagrożenie zarówno dla innych przybywających do miasta, jak i mieszkanek, i mieszkańców Częstochowy – czytamy komunikat miejskiego magistratu cytowany przez WP.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Justyna Żyła opalała się przy dzieciach. Nagle wydarzyło się coś nieoczekiwanego (FOTO)
  2. "Nasz nowy dom" i spalony dom nie są najgorszym scenariuszem. Katarzyna Dowbor ze łzami o zmarłych uczestnikach, smutne wspomnienia
  3. Wiemy jak Andrzej Duda zareagował na wiadomość o wypadku polskiego autokaru
  4. Wypadek autokaru z Polakami za granicą. 1 osoba nie żyje, 30 osób rannych
  5. 10 osób nie żyje, turyści wyskakiwali z okien. Dantejskie sceny w zagranicznym hotelu
  6. Kot godzinami ukrywał się pod kołyską dziecka. Wyszedł dopiero, gdy wszyscy zasnęli. Wszystko nagrała kamera

Źródło: Wirtualna Polska

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł