czechyFot. wikimedia.commons/Michal Klajban

Wyjątkowe miejsce w Czechach. Polscy turyści często je omijają, wielka strata

Czechy są zwykle odwiedzane w dwóch regionach: Praga i okolice oraz Brno na trasie do Wiednia. Centralna część kraju jest pomijana, chociaż nie mniej piękna. Liczne zamki położone są na terenach zróżnicowanych morfologicznie fascynują swoją historią.

Czechy mają do zaoferowania znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Pomiędzy Pragą a Brnem Rozciąga się historyczna kraina nazywana Czechami Wschodnimi. W dzisiejszych czasach można ten obszar przyrównać do Kraju Pardubickiego.

Szwajcaria poszukuje Szwajcaria poszukuje "zabójcy z Polski". Alarm w mediachCzytaj dalej

Pardubice są jednym z tych miast, do których rzadko zaglądamy. Znane z wyścigów konnych mają wiele innych atrakcji, dla których warto chociaż wstąpić po drodze. Przy dosyć skromnym rynku stoi neorenesansowy ratusz, który zachwyca formą i detalami dekoracyjnymi. Największe wrażenie robi zamek Pernštajnów, będący renesansową rezydencją wybudowaną w miejscu gotyckiego zamku. Wewnątrz zachowały się renesansowe freski, które są najstarsze w całym kraju. Zwiedzać można również fortyfikacje bastejowe, które pozostały niezdobyte aż do XVIII wieku.

Czechy bogate kulturowo

Kolejnym miastem, do którego warto zajrzeć jest Litomyśl. Należy do najpiękniejszych i najstarszych w kraju, a pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w X wieku. Zabudowania rozciągają się na dwóch poziomach: górnym z kompleksem parkowo-pałacowo-sakralnym oraz dolnym z rzędami kamienic przy niezwykle długim rynku. Renesansowy zamek z arkadowym dziedzińcem wraz z barokowym kompleksem kościoła i klasztoru pijarów znajdujące się w górnej części uzupełnia przepiękny park. Rynek Litomyśla na aż 500 metrów długości, przy szerokości sięgającej 50-80 metrów. Domy mieszczańskie pochodzą z różnych okresów, od renesansu po secesję XIX wieku. Całość zabudowań została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jadąc na południe od Litomyśla trafimy do małej miejscowości Hlinsko. Oprócz ciekawej grupy zabytków drewnianych, które tworzą skansen, niezwykle interesujące są zwyczaje ludowe. Nieustannie od czasów pogańskich kultywuje się tam takie tradycje karnawału, jak pochód kolorowych postaci, i częstowanie się nawzajem pączkami i alkoholem. Tradycje ludowe z tego obszaru zostały wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Tradycje lalkarskie

Chrudim, mający ok. 23 tysięcy mieszkańców znany jest ze sztuki lalkarskiej. Schludna zabudowa skrywa kilka ciekawych muzeów, jak np. Muzeum Kultury Lalkarskiej, gdzie przedstawiona jest trudna sztuka tworzenia lalek i przedstawiania ich w teatrze. Przy rynku znajduje się gotycki kościół z poczerniałego kamienia oraz wiele odnowionych kamienic.

Czechy Wschodnie nie są oblegane przez turystów, chociaż mają wiele do zaoferowania. Warto rozważyć ten region przy planowaniu wyjazdu wakacyjnego i dać się oczarować żywym tradycjom oraz pięknym, świetnie zachowanym zabytkom.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poszła na kolację z przyszłym zięciem. Kilka dni później odkryła zdjęcie, które musiała pokazać córce jeszcze przed ślubem
  2. Smutne informacje. Katarzyna Dowbor nieuleczalnie chora
  3. Tragedia tuż przy polskiej granicy. Padły strzały, trzy osoby nie żyją, dziecko ranne
  4. Dwie wioski doszczętnie zniszczone, co najmniej 30 osób nie żyje. Dramatyczne wiadomości ze świata
  5. Okropne zachowanie kierowcy turystycznego autobusu. Oni pędzili ratować ludzkie życie [FILM]
  6. Straszne doniesienia napływają do mediów. Są ofiary śmiertelne, wśród rannych dzieci

Źródło: Onet

Następny artykuł