czechy zamykają 3 powiatyflickr.com/Portal NowinyPL

Czechy zamykają powiat przy polskiej granicy w Karkonoszach. Wstrzymany ruch turystyczny w obie strony

Czechy ogłosiły całkowite zamknięcie trzech powiatów: Sokolov, Cheb i Trutnov dla każdego rodzaju ruchu, w tym również turystycznego. Ostatni z wymienionych regionów graniczy z naszym krajem, zatem od północy w piątek niemożliwe będzie wjechanie w tym miejscu na terytorium naszych sąsiadów. Jest to niezwykle istotna informacja szczególnie dla podróżnych przebywających w Karpaczu oraz okolicach Karkonoskiego Parku Narodowego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez władze Czech, o północy w piątek zamknięte zostaną powiaty: Cheb i Sokolov w kraju (odpowiednik naszego województwa) karlowarskim oraz Trutnov w kraju kralovohradeckim.

Czechy zamykają 3 powiaty

Jan Blatny, czeski minister zdrowia, ogłosił, że w powiatach tych obowiązywał będzie całkowity zakaz przemieszczania się. Związane jest to z trudną sytuacją epidemiczną na tych terenach. Nie będzie możliwy wjazd oraz wyjazd. Polaków z pewnością najbardziej zainteresuje sytuacja w Trutnovie - graniczy on z naszym krajem w znacznym stopniu na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Osobom, które tam mieszkają, zakazaliśmy wyjazdów, a tym, którzy tam nie mieszkająprzyjazdów – oświadczył minister zdrowia Czech, cytowany przez Onet.

Tuż przy granicy znajdują się popularne szczyty górskie: Skalny Stół, Wielki Szyszak oraz uwielbiana Śnieżka, która każdego weekendu przyciąga tłumy. Od 12 lutego w Polsce otwarte mogą być hotele oraz obiekty noclegowe, ruch turystyczny będzie więc na południu kraju wzmożony. W związku z zakazem, trzeba szczególnie uważać.

Włochy przedłużają zakaz podróży między regionami. Potrwa do 25 lutegoWłochy przedłużają zakaz podróży między regionami. Potrwa do 25 lutegoCzytaj dalej

Czeskie atrakcje niedostępne dla Polaków

Osoby, które zamierzają wybrać się do Karpacza (a rezerwacji na walentynkowy weekend jest bardzo dużo) i wyruszą na górskie szlaki, muszą szczególnie uważać, by nawet przypadkiem nie przekroczyć granicy. Zrezygnować trzeba również z turystycznego wjazdu do naszych sąsiadów.

Pec pod Sněžkou, Czechy

Pec pod Sněžkou, Czechy/fot. wikimedia.org/Themightyquill/CC BY-SA 2.5/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en

Nie będzie możliwości odwiedzenia turystycznych miejscowości Szpindlerowy Młyn oraz Pec pod Sněžkou, które w sezonie zimowym często odwiedzane są przez miłośników narciarstwa z całej Polski. Ta sama zasada dotyczy wędrówki na górskie szczyty oraz popularne atrakcje górskie, znajdujące się po czeskiej stronie. Dopóki ograniczenia nie zostaną zniesione, Lysecina czy przepiękny Mumlavský vodopád prawdopodobnie nie będą w ogóle dostępne dla Polaków.

Mumlavský vodopád, Czechy

Mumlavský vodopád, Czechy/fot. wikimedia.org/ŠJů/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Na terytorium zamkniętego powiatu są dwa przejścia graniczne - główne w Lubawce oraz mniejsze w czeskiej miejscowości Mala Upa. Na obu policja będzie pilnowała przestrzegania zakazu, a wspomagać ją ma w tym wojsko. Przepuszczane mają być jedynie osoby uprawnione do przekraczania granicy zamkniętego powiatu.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Onet, będą dwa główne wyjątki od zakazu ruchu. Granicę przekroczą:

  • dzieci jadące do szkół wraz z osobami towarzyszącymi;
  • osoby jadące tranzytem przez terytorium trzech powiatów objętych zamknięciem. Warunkiem w tym przypadku jest zgoda na całkowity zakaz zatrzymywania się po drodze.

Trzecim wyjątkiem, który jednak nie został dokładnie sprecyzowany, jest „przekroczenie granicy w sprawach pilnych", nie wiadomo jednak, co za takie może zostać uznane. Podkreślono jedynie, że powód ten musi być udokumentowany, więc nie ma co liczyć, że na tej zasadzie wpuszczeni zostaną Polacy wyjeżdżających w celach turystycznych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Następny artykuł