Turysci.pl
Cypr Północny znosi kwaratnannę, ale wprowadza opaski

fot. unsplash.com/Albert Hu/zdjęcie poglądowe

Cypr Północy znosi kwarantannę dla wczasowiczów, o ile założą opaskę elektroniczną

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Cypr Północny zmienia obostrzenia pandemiczne dla turystów z zagranicy. Od 7 czerwca można uniknąć obowiązkowej kwarantanny, o ile wyrazi się zgodę na noszenie elektronicznej bransoletki, która śledzi każdy ruch. Konieczna jest też deklaracja, że nie opuści się hotelu.

  • Cypr Północy 7 czerwca łagodzi restrykcje dla turystów z zagranicy

  • Jeśli podróżni nie będą opuszczać terenu hotelu oraz założą elektroniczną bransoletkę, to nie będą musieli przechodzić kwarantanny ani okazywać świadectwa szczepienia na COVID-19 w przypadku 5-dniowego pobytu

  • Nowe rozwiązanie będzie działało w przypadku 10 czarterów tygodniowo i dotyczyło tylko wybranych hoteli

Władze Cypru Północnego ogłosiły luzowanie obostrzeń dla turystów z zagranicy. Jak przekazuje Hurriyet Daily, informację o nowych zasadach przekazał tamtejszy premier Ersan Saner. Zgodnie z jego słowami, zmiana ma wejść w życie od 7 czerwca.

Nowe przepisy dla turystów na Cyprze Północnym

Zgodnie z nowymi przepisami, część turystów będzie mogło wjechać na terytorium Cypru Północnego bez okazywania świadectwa szczepienia na COVID-19 oraz odbywania obowiązkowej kwarantanny. Stawiane są jednak warunki.

Taki przywilej otrzymają podróżni, którzy zgodzą się na 5-dniowe wczasy bez opuszczania terenu wybranego hotelu. Zobowiązani są także do założenia i ciągłego noszenia bransoletek monitorujących przemieszczanie się. Dzięki temu władze będą mogły pilnować przestrzegania wyznaczonych zasad.

Giżycko wprowadza kartę TripPass dla turystów

Giżycko wprowadza kartę TripPass dla turystów

CZYTAJ DALEJ

Nowe rozwiązanie ma dotyczyć 10 czarterów tygodniowo, a 5-dniowy wypoczynek na specjalnych zasadach będzie mógł zostać zrealizowany tylko w wybranych hotelach. Turyści chętni na skorzystanie z nowej opcji muszą przed przekroczeniem granicy pobrać specjalną aplikację Ministerstwa Zdrowia Cypru Północnego, z którą sparuje się potem bransoletka. Gdy to się uda, wyznaczone zostaną dokładnie granice hotelu, w którym turyści spędzą najbliższe kilka dni.

Pozostali podróżni, którzy przed przylotem wykonają test na COVID-19 i okażą negatywny wynik, po wylądowaniu na lotnisku Ercan zobligowani zostaną do poddania się jeszcze jednemu badaniu. Po nim muszą podpisać również deklarację przestrzegania obowiązujących przepisów pandemicznych i zgodę na przyjęcie kary, jeśli złamią zasady.

Przypomnijmy, że Cypr Północny bransoletki lokalizacyjne stosuje już od dłuższego czasu. Wcześniej służyły one jednak do monitorowania dorosłych z małymi dziećmi oraz seniorów, którzy kwarantannę odbywali w domach, a nie w hotelach. Gdy ta metoda okazała się skuteczna, uruchomiono „zamkniętą turystykę" - trzydniowe podróże dla ograniczonej liczby osób. Luzowanie obostrzeń od 7 czerwca jest kolejnym krokiem po sukcesie tej metody odmrażania sektora turystycznego.

Miejsce niezalecane przez MSZ

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na rządowej stronie internetowej informuje, że tzw. Turecka Republika Cypru Północnego nie jest uznawana przez Polskę. Nie są z nim utrzymywane żadne stosunki dyplomatyczne, przez co ewentualna pomoc konsularna obywatelom naszego kraju nie jest możliwa.

Rząd podkreśla również, że lotniska w tej części Cypru nie zostały oficjalnie dopuszczone do międzynarodowego ruchu lotniczego, przez co traktowane są jako potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżnych. Dla ruchu turystycznego zamknięte pozostają również przejścia przez strefę buforową między Turecką Republiką Cypru Północnego a Cyprem.

Przekraczanie tej strefy jest niewskazane, a MSZ radzi ograniczyć je do niezbędnego minimum. Ponadto władze podczas podróży do części północnej radzą o zachowanie szczególnej ostrożności.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Turystyka.rp.pl

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >