Cmentarz 1 listopada jednak zamknięte?Pixabay.com/ summa

Czy Polacy wyjadą na cmentarze i zastaną zamknięte bramy? Czasu jest coraz mniej, słowa eksperta niepokoją

Cmentarz odwiedzany jest przez Polaków tradycyjnie w dzień Wszystkich Świętych. Jednak w tym roku Polska zmaga się z epidemią koronawiursa, co może spowodować zmiany w obchodach. Choć potwierdzono, że cmentarze będą otwarte, eksperci mówią, że to błąd.

Cmentarze nie zostaną zamknięte, co oznacza, że każdy może zaplanować wyjazd i upamiętnić zmarłych. Taką decyzję ogłosił niedawno polski rząd. Postanowił pozwolić rodakom obchodzić święto i powiedział, że zachowanie zasad bezpieczeństwa jest obowiązkiem każdego. Niektórzy eksperci uważają jednak, że to błędna decyzja.

Nie żyje jeden z najsłynniejszych Polaków. Tysięcy Polaków w żałobie. Odszedł w malowniczym regionieNie żyje jeden z najsłynniejszych Polaków. Tysięcy Polaków w żałobie. Odszedł w malowniczym regionieCzytaj dalej

Czy cmentarz będzie jednak zamknięty?

Jakiś czas temu ogłoszono, że na terenie całej Polski została wprowadzona strefa czerwona. Oznacza to mnóstwo ograniczeń. W nadchodzącą niedzielę obchodzony będzie dzień Wszystkich Świętych.

Niestety, w tym roku bez tradycyjnej Wigilii. Minister Zdrowia zdradził prawdę. Polacy mogą zapomnieć o podróżachNiestety, w tym roku bez tradycyjnej Wigilii. Minister Zdrowia zdradził prawdę. Polacy mogą zapomnieć o podróżachCzytaj dalej

Rząd poinformował, że cmentarze będą otwarte i każdy musi sam zadbać o własne bezpieczeństwo. Eksperci krytykują tę decyzję. Zrobił to między innymi profesor Andrzej Fal ze szpitala MSWiA.

- Zamknięcie lub ograniczenie dostępu do cmentarzy byłoby właściwym sposobem - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską. Odniósł się do zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego podczas nadchodzącego święta. Dodał jednak, że zmiana decyzji musiałaby zostać ogłoszona natychmiastowo.

- To trzeba byłoby ogłosić już dzisiaj, żeby ludzie nie jechali przez pół Polski i nie stanęli przed zamkniętą bramą cmentarną. To byłoby nie fair. Mamy ostatni moment na ogłoszenie takiej decyzji, jeśli taka będzie wola władz - zaznaczył ekspert.

Profesor skomentował także nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Według niego nie ma szans, aby wyglądały one tak jak zawsze. - To Boże Narodzenie nie będzie wesołym. Miejmy nadzieję, że fala zachorowań nie będzie aż tak wysoka jak w tej chwili - ocenił lekarz.

Tym niemniej jeżeli będzie trochę lepiej i ulegniemy euforii, jak pod koniec wakacji. to możemy doprosić się trzeciego nawrotu [...] Zdalne Boże Narodzenie będzie musiało w tym roku wielu z nas wystarczyć - dodał.

Zasady bezpieczeństwa na cmentarzach

W tym roku obchody dnia Wszystkich Świętych będą wyglądały inaczej niż zawsze. Władze apelują jednak do stosowania się do wszystkich zasad bezpieczeństwa. Rząd uważa, że mieszkańcy Polski sami muszą zadbać o własne zdrowie. Święto jednak nie oznacza przerwania restrykcji panujących w kraju. Nadal trzeba o nich pamiętać.

Dzisiaj grzeje: 1. Niewiarygodne, rekiny w Bałtyku. Mają nawet do 3 metrów długości
2. Biedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacą
3. Trwa walka o życie, usłyszeli potężny huk. Porażająca wiadomość od sąsiada Polski obiegła media

Warto zatem pamiętać o zakrywaniu nosa i ust, ponieważ za nieprzestrzeganie tej zasady będzie groziła kara finansowa. Nie wolno zapominać też o zachowaniu odpowiedniego dystansu od innych osób. Dotyczy to także kupców. Udostępniane będą co drugie stanowiska. Władze zapowiedziały obecność policji, która będzie pilnowała porządku na cmentarzach i okolicach.

Zacznie się już dziś o 16:00. Władzę biją na alarm. Wszyscy Polacy i turyści powinni być gotowiZacznie się już dziś o 16:00. Władzę biją na alarm. Wszyscy Polacy i turyści powinni być gotowiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Eksperci biją na alarm. Fukushima ponownie nam zagraża
  2. W polskim lesie pojawiła się "biała zjawa". Zdjęcia wyjątkowego zwierzaka wzbudzają zachwyt wśród internautów
  3. Rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego. Potrwa aż do wiosny. Europejskie wieści są wstrząsające
  4. Nieoficjalnie: Będzie lockdown Polski, jeśli jedna rzecz się nie zmieni
  5. Edyta Zając wygrała "Taniec z Gwiazdami 11". Wiemy, co zrobi z wygraną. Szykują się bajeczne wakacje dla ukochanych
  6. Założyła kamery w domu, aby sprawdzić, co robi border collie. Widok bardzo ją zasmucił
  7. Zmieniła jeden składnik i świat oszalał na ich punkcie. Najlepsze mielone według Magdy Gessler, zrobisz z dziecinną łatwością

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł