chorwacjapixabay.com/free-photos

Najpiękniejszy Park Narodowy na całym świecie. Jest w Europie, wcale nie masz daleko

Chorwacja to nie tylko piękne plaże i ciepłe morze. Położony w środkowej części kraju Park Narodowy zachwyca każdego, kto się w nim znajdzie. Krajobraz przypomina rajski ogród z niekończącymi się jeziorami i wodospadami.

Chorwacja ma do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji związanych ze środowiskiem naturalnym. W południowej części gór Mała Kapela znajduje się powołany w 1949 roku Park Narodowy Jezior Plitwickich. 16 turkusowych jezior połączonych ze sobą i 90 wodospadów tworzą 2 zespoły: Górne Jeziora i Dolne Jeziora. Największym z nich jest jezioro Kozjak, o powierzchni 80 hektarów i głębokości ok. 50m.

Interwencja policji na Krupówkach. Interwencja policji na Krupówkach. "Panda" była agresywna wobec turystówCzytaj dalej

Unikalny krajobraz

Kompleks jezior zasilany jest wodami podziemnymi i powierzchniowymi. Do Górnych Jezior wpływają wody potoku Plitvica, by później spaść do Jezior Dolnych, Wielkim Wodospadem o wysokości 78 m. Jest to największy wodospad w całej Chorwacji. Na terenie parku znajdują się też jaskinie, spośród których największa to Golubinjaca o długości 160 m. Tak niesamowity i unikalny obszar znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Krajobraz krasowy w tym Parku Narodowym uzupełniają liczne gatunki roślin i zwierząt. Lasy mieszane porastające okolicę zapobiegają dalszej erozji gleb i utrzymują względnie stały wygląd krajobrazu. Warto rozejrzeć się w niższych partiach roślinności, ponieważ rośnie tam blisko 50 gatunków storczykowatych, czyli mniej więcej tyle, ile na całej powierzchni Polski.

Chorwacja: dzika przyroda na wyciągnięcie ręki

Woda w jeziorach jest niezwykle przejrzysta, dzięki czemu łatwo jest dostrzec ryby i licznie występujące płazy, w tym salamandrę plamistą. Lasy zamieszkują typowe gatunki znane również z naszego kraju: wilki, lisy, sarny, dziki, jelenie, borsuki, kuny a nawet niedźwiedzie brunatne. Do ekosystemu udało się wprowadzić zagrożony gatunek, jakim jest ryś. Zobaczyć można również ok. 140 gatunków ptaków, w tym bociana czarnego i orła przedniego.

Do parku możemy wejść w czterech miejscach, by trafić na sieć kilkunastu szlaków turystycznych. Na przejście najłatwiejszych potrzeba ok. 2 godzin, a najtrudniejszych nawet 8 godzin. Dodatkową atrakcją są niewielkie statki pasażerskie pływające po jeziorze Kozjak. W sezonie polecamy wybrać się na szlak z samego rana, kiedy temperatury nie są tak wysokie i nie ma jeszcze tłumów turystów.

chorwacja

Fot. wikipedia.pl/Bfoto.ru

chorwacja

Fot. wikipedia.pl/Markus_Bernet

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Michał Szpak padł ofiarą oszustów. Nie jest jedyny, teraz ostrzega innych
  3. Najczęstsze objawy kobiecych nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Przejmujące wideo z Chin. Widać, jak traktowani są zarażeni śmiertelnym wirusem
  5. Tuż po cumowaniu luksusowego statku pasażer zrobił okropną rzecz. Nie żyje, pozostali nie mogą uwierzyć
  6. Okłamywał całą załogę w samolocie, że ma złamaną nogę. Internauci nie mieli dla niego litości
  7. Dziennikarz TVP zginął za granicą. Dramatyczny apel

Źródło: National Geographic

Następny artykuł