Chorwacja nadal za inicjatywą Trójmorza.Fot. Wikimedia Commons/wSensie.tv/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Duda pierwszy raz rozmawiał z prezydentem Chorwacji. Będą przełomowe zmiany?

Chorwacja ściśle współpracowała z polskim prezydentem w kwestii Trójmorza. Od niedawna kraj ten ma nową głowę państwa. Andrzej Duda pierwszy skontaktował się z następcą dotychczasowej sojuszniczki.

Chorwacja od kilku lat rozpatrywana jest jako jeden z głównych sojuszników Polski w budowie tzw. Trójmorza. Do tej pory Andrzej Duda współpracował z panią prezydent Kolindą Grabar-Kitarović, jednak od lutego br. Chorwacja ma nową głowę państwa. W czwartek polski prezydent pierwszy raz skontaktował się z Zoranem Milanovićem.

Kolejne zmiany w przemieszczaniu po Polsce od 1 czerwca. Wielu będzie zachwyconychKolejne zmiany w przemieszczaniu po Polsce od 1 czerwca. Wielu będzie zachwyconychCzytaj dalej

Chorwacja za Trójmorzem?

Czwartkowa rozmowa telefoniczna była pierwszym bezpośrednim kontaktem obu polityków. Głównym tematem rozmów było odmrażanie gospodarki, a także analiza sytuacji regionu. Według diagnozy Andrzeja Dudy i Zorana Milanovića państwa potencjalnego Trójmorza najmniej dotkliwie przechodzą pandemię. Wymienili się też spostrzeżeniami z własnych krajów. Duda przedstawił plan Polski na walkę z koronawirusem, a Milanović przybliżył polskiemu prezydentowi sytuację Chorwacji na tle innych państw bałkańskich.

Politycy są zgodni w twierdzeniu, iż państwa, które wchodziłyby w skład Trójmorza, odnotowują o wiele mniejsze straty w porównaniu z krajami zachodnimi. Gorąco dyskutowali również o samej inicjatywie sojuszu i jego przyszłości. Zgodnie z pierwotnymi planami Chorwacja byłaby strategicznym partnerem Polski w tej inicjatywie.

Chorwacja podejmie działania

Andrzej Duda zaprosił Milanovića do Polski, aby osobiście omówić plany realizacji Trójmorza. Chorwacki prezydent zadeklarował, że przyjedzie do Warszawy w najbliższym możliwym terminie, jeszcze przed szczytem państw inicjatywy, który planowany jest na jesień 2020 roku w Tallinie. Duda pogratulował prezydentowi objęcia funkcji.

Dzisiaj grzeje: 1. Martyna Wojciechowska cudem przeżyła, zginął jej przyjaciel. Szczegóły tragedii nawet po latach doprowadzają do łez
2. Największe wygrane loterie w Polsce. Rekordzista wsadził do kieszeni niewyobrażalną kwotę

Według planów państw inicjatywy, w skład Trójmorza wchodzić ma: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia oraz Węgry. W ramach sojuszu planowane jest utworzenie Funduszu Trójmorza oraz Sieci Izb Handlowych. Pomysłem układu jest również trasa Via Carpatia, która ma połączyć litewską Kłajpedę z Salonikami w Grecji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pękła porażająca bariera, niedawno jeszcze nikt by nie uwierzył. Wyjątkowo smutne dane Ministerstwa Zdrowia
  2. Leśnicy natrafili na martwe zwierzę. Rzadki gatunek objęty ochroną
  3. Milionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicą
  4. Dziecko z Polski zaginęło 26 lat temu. Właśnie odnalazła się na drugim końcu świata?
  5. 97 milionów ludzi i żadnego zgonu. Nikt inny nie poradził sobie z epidemią tak jak oni
  6. Patogwiazda Fame MMA przeszła nieprawdopodobną metamorfozę. Nie przypomina dawnej siebie (FOTO)

Źródło: prezydent.pl

Następny artykuł