Chorwacja kąpieleFot. Flixkr/Kamil Porembiński

Jedna z najpiękniejszych atrakcji Chorwacji wkrótce zostanie zamknięta. Turyści już nie wejdą do wody

Chorwacja wprowadza zmiany, które mogą rozczarować wielu podróżników. Jedna z największych i najpopularniejszych atrakcji ma zostać zamknięta. Już nikt się w niej nie wykąpie.

Chorwacja to jeden z krajów w Europie, najchętniej odwiedzanych przez turystów z całego świata. Fascynuje kulturą, historią, przepięknymi widokami oraz atrakcjami przygotowanymi dla przyjezdnych. Jednym z najczęściej chwalonych miejsc jest Park Narodowy Krka, w którym za niedługo wprowadzone zostaną jednak bardzo poważne zmiany.

9 osób nie żyje, 5 jest zaginionych, a fale są gigantyczne. Gloria sieje spustoszenie za granicą9 osób nie żyje, 5 jest zaginionych, a fale są gigantyczne. Gloria sieje spustoszenie za granicąCzytaj dalej

Zarząd Parku zadecydował, że wkrótce zostanie on zamknięty dla turystów, którzy chcą się w nim kąpać. Do tej pory była to jedna z najprzyjemniejszych atrakcji całej Chorwacji, wszystko jednak ma ulec zmianie.

Chorwacja zakazuje kąpieli turystom

Zarząd Parku Narodowego Krka ogłosił, że zamierza zakazać kąpieli w tamtejszych wodach i pod wodospadami. Jest to uzasadnione ochroną naturalnej tkanki parku oraz jego biologicznej różnorodności.

- Ogólna żywotność dorzecza rzeki Krka i jej dzikiej przyrody opiera się na tworzeniu się trawertynowych progów, więc zachowanie ciągłości procesu osadzania trawertynu (wapienna skała osadowa - przyp. Onet) jest podstawowym celem Parku Narodowego Krka. Z tego powodu od 1 stycznia 2021 r. w parku zostanie wprowadzony zakaz kąpieli. Ze względu na wielowiekowe więzy okolicznych mieszkańców z rzeką, dla nich kąpiele będą dozwolone w następujących miejscach: Stinice, Remetić-Pisak i poniżej wodospadu Roški - możemy przeczytać w komunikacie Parku Narodowego.

Ostatnie lato, w którym będzie można skorzystać z Parku

Zamknięcie terenu dla osób kąpiących się ma zostać wprowadzone w życie z początkiem 2021 roku, czeka nas zatem ostatni sezon, w którym będzie można skorzystać z tej przyjemności.

- Po wielu latach przemyśleń i licznych badaniach, rozważeniu potrzeb zarówno natury, jak i nas, którzy w taki czy inny sposób wykorzystują to, co dała nam Krka, przyjęto środki, które przyczynią się do długoterminowego zrównoważonego zarządzania i ochrony przyrody - stwierdziła dyrektor Parku, Nella Slavica.

Na szczęście najpiękniejszą atrakcję wciąż będzie można podziwiać, a zamknięta zostanie tylko dla osób chcących się w niej wykąpać. Pozostaje więc podziwianie jej piękna oraz próby uchwycenia go na zdjęciach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Kilka dni po ślubie popełniła samobójstwo. Tuż przed śmiercią zdradziła rodzinie przerażający powód
  3. Prosiła lekarzy o wykonanie badań profilaktycznych, ale się nie zgodzili. Teraz zostały jej 3 lata życia
  4. Krzysztof Ibisz nie mógł uwierzyć w ceny na lotnisku. Zaskoczyła go mała kawa
  5. Gigantyczne opady śniegu za granicą, mieszkańcy nie mogą otworzyć drzwi. Wszystko zasypało
  6. Wykryto pierwszego nosiciela na innym kontynencie. Wiadomości o śmiertelnie groźnym wirusie z Chin niepokoją
  7. Służby ostrzegają. W Polsce anomalia, jakiej nie było od lat, zostało tylko kilka godzin

Źródło: Onet

Następny artykuł