Chiny miasto duchówFot. Instagram/alezano

Miało mieszkać tam milion osób, a nie ma nikogo. Nowoczesne miasto duchów przeraża

Chiny nie bez przyczyny nazywane są turystycznym królestwem. Przyjeżdżają tam ludzie z całego świata, by poznać kulturę, kuchnię oraz historię tego kraju. Są jednak miejsca, które niemalże każdy omija szerokim łukiem. Takie jest współczesne miasto duchów.

Chiny są pionierami nowych technologii oraz niekonwencjonalnych rozwiązań. Miasta stosują tam rozwiązania niespotykane w żadnym, innym miejscu na całym globie. Ich nowoczesność zadziwia, ale i inspiruje. Właśnie dzięki temu każdego dnia przyjeżdżają tam tysiące podróżników, chcących przeżyć coś wyjątkowego.

Zakaz latania do końca życia dla pilota. Wszystko przez czyn, którego się dopuścił na pokładzie z pasażerkąZakaz latania do końca życia dla pilota. Wszystko przez czyn, którego się dopuścił na pokładzie z pasażerkąCzytaj dalej

Nawet w tak wysoko rozwiniętym kraju jednak zdarzają się miejsca ponure, mroczne i zapomniane przez ludzi. Tak jest z nowoczesną metropolią, która była zaprojektowana na milion ludzi. Niestety z planów nic nie wyszło, a miejsce to do tej pory straszy pustkami.

Chiny mają swoje miasto duchów

Ordos-Kangbashi miało być miastem nietuzinkowym. Planowano, że będzie nowoczesne i ogromne. Miało pomieścić około miliona mieszkańców. Budowano osiedla mieszkaniowe, wielopasmowe drogi oraz biurowce, jednak nie wszystko poszło po myśli twórców. Choć zakładano, że będzie to jeden z ważniejszych ośrodków w Mongolii Wewnętrznej w Chinach, nikt nie chciał tam zamieszkać.

Ponad 90% zabudowań nigdy nie zostało zamieszkanych. Powoli popadają w ruinę, a ich przerażający wygląd tworzy niezwykły, choć niebywale mroczny klimat. Obecnie jest ono chętnie odwiedzane jedynie przez podróżników poszukujących przygód oraz fotografów, których fascynuje szkielet pustej metropolii.

Nikt tam nie mieszka, budynki straszą pustkami

Wszystko zaczęło się w 2004 roku, gdy na terenach obecnego miasta duchów znaleziono złoża węgla. Władze miały plan, by przekształcić lokalne społeczeństwo z wiejskiego w miejskie, jednak najwyraźniej mieszkańcy nie podzielili tego optymizmu. Choć miało przenieść się około 1,5 miliona ludzi, ostatecznie miejsce zamieszkania zdecydowało się zmienić zaledwie 30 tysięcy.

Sytuacja ta wyniknęła z banalnej przyczyny - mieszkańców nie było stać na kupno mieszkań i przeprowadzki. Obecnie Chiny pochwalić się mogą jedynie niezwykłymi nazwami, które temu miejscu nadają zagraniczne media. BBC nazwało je "największym miastem duchów w Chinach", a Time "współczesnym miastem duchów".

chiny miasto duchów
Fot. Instagram/cnn>

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ciche i spokojne pustkowie tylko dla Ciebie? Bezludna wyspa w Polsce jest na sprzedaż
  2. Owiane tajemnicą, podziemne miejsce w Rzymie. Wielu turystów nawet nie wie o jego istnieniu
  3. Jeden z najpiękniejszych basenów świata znajduje się w Polsce. Jego wygląd jest niesamowity
  4. Idealna praca dla miłośnika podróży. 180 tys. zł i darmowa podróż dookoła świata
  5. Edukacja turystyczna dla uczniów? Jest pomysł, by wprowadzić ją do polskich szkół
  6. Wioska jak z bajki istnieje! Nie ma tam żadnych dróg i samochodów, tylko cisza i spokój

Źródło: ChilliZet

Następny artykuł