Chiny oskarżone przez pisarkę o kłamstwa.Fot. STR/AFP/East News

Wyznanie chińskiej pisarki. Mówi o okłamywaniu mieszkańców, mocne oskarżenia

Chiny stanęły przed ciężkim oskarżeniem. Według pisarki Fang Fang, władze nie podały do informacji publicznej wszystkich szczegółów dotyczących koronawirusa.

Chiny były punktem zapalnym na pandemicznej mapie świata, jednak według pisarki Fang Fang, której działania opisał Sunday Times, sytuacja z Wuhan ma drugie dno.

Rzecznik rządu powiedział wprost o wakacjach 2020. Polacy muszą uważać na jedną rzeczRzecznik rządu powiedział wprost o wakacjach 2020. Polacy muszą uważać na jedną rzeczCzytaj dalej

Pisarka: Chiny kłamią

65-letnia Fang Fang początkowo swoje przemyślenia publikowała na Weibo (chiński odpowiednik Twittera) i WeChat. Jak podaje Sunday Times, wpisy autorki były kontrolowane przez władze, a obecnie jest zastraszana. Po zablokowaniu konta pisarki, kobieta postanowiła wydać swoje teksty w formie książkowej, a z publikacją wyjść poza Chiny. Jak podaje Sunday Times, Fang Fang pisała m.in. o życiu codziennym w izolacji, skutkach fizjologicznych kwarantanny, przeludnionych szpitalach, niedoborze masek i sprzętu ochronnego. Jak zaznaczają dziennikarze BBC, kontrowersje wywołały doniesienia autorki dotyczące niespójności w przekazach medialnych, które obiegały Chiny. To od swojego brata, który wykłada na Środkowochińskim Uniwersytecie Naukowo-Technicznym w Wuhan, dopiero miała się dowiedzieć o przenoszeniu wirusa z człowieka na człowieka.

- Mój przyjaciel lekarz powiedział mi: tak naprawdę my wszyscy lekarze od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że choroba przenoszona jest z człowieka na człowieka, zgłosiliśmy to naszym przełożonym, ale nikt nie ostrzegał ludzi – podkreślała Fang Fang.

Chiny w ogniu koronawirusa

- Doszliśmy do wniosków, że ryzyko transmisji między ludźmi jest niskie – mówił 15 stycznia w chińskiej telewizji państwowej Li Qun, szef chińskiego centrum ratunkowego.

Dzisiaj grzeje: 1. Stało się. Żywioł uderzył, zginęło 2-miesięczne dziecko i inne ofiary, a to dopiero początek
2. Policja ostrzega przed nową metodą oszustów. Ostatnio zyskuje ona mocno na popularności

- Wyraziła obawy, frustrację, gniew i nadzieję milionów swoich rodaków - ocenia Harper Collins, wydawca Fang Fang na Wielką Brytanię.

Książka pisarki ma się ukazać w UK 30 czerwca. Ponadto, przygotowywane jest również wydanie niemieckojęzyczne. Do tej pory Fang Fang była znana m.in. z tytułu laureatki Nagrody Literackiej im. Lu Xuna. Debiutowała powieścią pt. Da Peng Che Shang.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jackowski był pewny swego, niestety, wszystko zaczyna się spełniać. Sytuacja jest bardzo poważna, głos w sprawie zabrała Komisja Europejska
  2. Twoje dziecko boi się zwierząt? Wiemy jak oswoić lęk
  3. Milionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicą
  4. Dziecko z Polski zaginęło 26 lat temu. Właśnie odnalazła się na drugim końcu świata?
  5. 97 milionów ludzi i żadnego zgonu. Nikt inny nie poradził sobie z epidemią tak jak oni
  6. Radosław Majdan został oskrażony o ukrywanie pedofila. Reakcja bramkarza była natychmiastowa, zapowiada poważne kroki

Źródło: The Times

Następny artykuł