Chiny podróżFot. Unsplash.com/Cory Schadt

3 miliardy ludzi w podróży w jednym czasie. Wyjątkowy dzień w roku nadchodzi

Chiny już wkrótce niemalże dosłownie w całości wyruszą w podróż. Nadchodzi wyjątkowy dzień w roku, gdy 3 miliardy ludzi w jednym momencie wyruszą wyjadą z domów.

Chiny nie bez powodu kojarzą się z gigantycznymi tłumami i milionami ludzi, skupionymi na niewielkiej powierzchni. Kraj ten jest uważany za turystyczny raj, jednocześnie jednak wiele osób odpycha nieustającym poczuciem pośpiechu i ciągłej gonitwy. Niestety podobnie tam wygląda jeden dzień w roku, gdy 3 miliardy ludzi wyruszają ze swoich domów i rozpoczynają podróż.

Wiąże się to z obchodami Chińskiego Nowego Roku, który tym razem przypada na 25 stycznia. To właśnie wtedy w trasę wyruszy ogromny tłum. Część wyjedzie do domów rodzinnych z miast, w których studiują. Inni będą jechali do bliskich. Zarówno uczniowie jak i pracownicy wsiądą w samochodu oraz inne środki transportu, generując gigantyczny ruch.

Chiny wyruszają w masową podróż

Jak szacują eksperci, najwięcej osób tego dnia w podróż wybierze się samochodem - może tu być mowa aż o 2 miliardach i 43 milionach. Na drugim miejscu znajduje się kolej z wynikiem 440 milionów, a podium zamykają samoloty z imponującymi 79 milionami. Zaraz za pierwszą trójką znalazły się statki, które wybierane będą "zaledwie" 45 milionów razy.

Są to dane uśrednione i wyliczone na jeden dzień, jednak cały okres świąteczny i noworoczny Chiny świętują całe 40 dni. Wszystko rozpoczyna się 10 stycznia i trwa aż do 18 lutego. Poza dniem kulminacyjnym, zarządcy dróg i środków transportu masowego spodziewają się również bardzo intensywnego ruchu, do którego konieczne jest odpowiednie przygotowanie.

Przygotowania do tego dnia trwają od dawna

Tak gigantyczna migracja wywiera na władzach Chin presję. Poradzenie sobie z taką ilością ludzi przemieszczających się w jednym momencie jest niemalże nie do ogarnięcia, dlatego od lat przygotowywane są liczne rozwiązania mające na celu złagodzenie skutków korków oraz nieporządanych zdarzeń. Wprowadzono już m.in. 10 tys. kilometrów torów, po których poruszać się mogą superszybkie pociągi. W okresie świątecznym mają one doczepiane też dodatkowe wagony, a częstotliwość ich przejazdów jest zwiększona.

Przez cały rok przygotowywano się również na lotniskach. Wprowadzono tam wiele najnowocześniejszych rozwiązań, które umożliwiają szybszą weryfikację pasażerów, co przekładać się ma na zmniejszenie gigantycznych kolejek. Podobnie zareagowano na autostradach, gdzie bramki wyposażone zostały w oprogramowanie pozwalające na przejazd i pobieranie opłat niemal bez zatrzymywania. Chiński Nowy Rok to wyjątkowy czas stanowiący ikonę masowego podróżowania, którego przykłady masowo pojawiają się również w sieci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 6-miesięczne dziecko utonęło w wannie. Matka była zajęta przeglądaniem internetu
  2. Objawy chorób trzustki, które widać na skórze. Nie wolno ich lekceważyć
  3. Niesamowicie zuchwała kradzież z warszawskiego hotelu. Jakim cudem nikt nie zauważył?
  4. Najsłodszy samolot w historii wzbija się w niebo. Wygląda niesamowicie uroczo i lata też z Europy
  5. Pilna ewakuacja, pożar na lotnisku. Wszystkie loty zostały odwołane, wiadomości zza granicy niepokoją
  6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk

Następny artykuł