chiny wuhan przełomFot. Unsplash.com/Dylann Hendricks/zdjęcie poglądowe

O północy doszło do przełomu w Wuhan. Po 76 dniach podjęto zaskakującą decyzję

Chiny były pierwszym państwem, w którym wykryto nowego koronawirusa. Po miesiącach kryzysu życie w mieście Wuhan zaczyna powoli wracać do normy. Władze miasta zdecydowały się ściągnąć zarządzone 76 dni wcześniej blokady.

Pod koniec zeszłego roku Chiny były pierwszym państwem, w którym wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. Bardzo szybko państwo zaczęło wprowadzać drakońskie obostrzenia, które teraz przyniosły widoczny skutek. W Wuhan, w którym wszystko się zaczęło, życie powoli zacza wracać do normy.

Obostrzenia w Polsce przedłużone. Mateusz Morawiecki podał datyObostrzenia w Polsce przedłużone. Mateusz Morawiecki podał datyCzytaj dalej

Chiny wracają do normalności

23 stycznia br. Wuhan wprowadziło zakaz wjazdu i wyjazdu z miasta dla swoich mieszkańców oraz osób, które znajdowały się tam w tym czasie. Ponadto wstrzymano wszystkie loty, pociągi pasażerskie, autobusy miejskie, metro i promy pasażerskie z i do Wuhanu.

Chiny objęły kwarantanną kilkanaście miast. Teraz, gdy sytuacja jest już opanowana, rząd państwa zdecydował o ponownym otwarciu Wuhan po ponad 2 miesiącach izolacji.

Życie w mieście, w którym w listopadzie zeszłego roku wykryto pierwszy przypadek Covid-19, zaczyna powoli się normować. Mieszkańcy mają możliwość wyjścia na ulice, a o północy z 7 na 8 kwietnia ściągnięto blokady odgradzające Wuhan od reszty świata.

- Możemy wychodzić z domów, ale pod warunkiem, że w zainstalowanej w telefonie aplikacji nasz stan zdrowia świeci się na zielono. Nasz kod QR skanowany jest za każdym razem, gdy chcemy wyjść i wejść na osiedle. Ten zarejestrowany kod połączony jest za pośrednictwem aplikacji AliPay lub WeChat jest podłączony do dowodu osobistego. Każde nasze wyjście jest monitorowane - relacjonuje 21-letnia chińska studentka mieszkająca w Wuhan w rozmowie z Onetem.

Po ponownym otwarciu granic miasta przed bramkami poboru opłat za autostradę zaczęły ustawiać się kolejki, a dworce kolejowe zaludniły się. Szacuje się, że tylko w środę miasto opuści pociągiem ponad 55 tysięcy ludzi.

- Teraz ten ruch międzydzielnicowy jest wznowiony, metro funkcjonuje już normalnie. Ja jednak bardzo boję się wychodzić, ponieważ mój ojciec miał symptomy koronawirusa i leżał w szpitalu - opowiada mieszkanka Hankou, dzielnicy Wuhan. - Chiny powoli wracają do swego naturalnego pędu. Wiele branż wraca do pracy.

Dzisiaj grzeje: 1. Polacy mogą zapomnieć o wakacjach nad morzem? Naukowiec ostrzega, że wirus może być już w wodzie
2. Podstawowy produkt może wkrótce podrożeć. Ci, którzy zrobili zapasy pomimo żartów innych, mogą się cieszyć

Chiny odnotowują zdecydowany spadek liczby nowych zakażeń, a wszystkie są wykrywane u osób wracających zza granicy. Według ekspertów taki efekt przyniosły bardzo resrykcyjne zasady wprowadzone przez Chińczyków na początku epidemii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Banknoty przenoszą koronawirusa? WHO wydało oficjalne stanowisko
  2. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  3. Nawet nie wyszedł z domu, a złamał kwarantannę. Zapłaci 10 tysięcy złotych kary
  4. 600 osób nie żyje, chcieli uchronić się przed koronawirusem. Smutne wiadomości ze świata
  5. Zawalił się most we Włoszech. Były na nim samochody, nieszczęścia w tym kraju się nie kończą
  6. Był obrzucany bananami i oskarżany o fałszerstwo. W końcu postanowił wyjechać z Polski

źródło:onet.pl

Następny artykuł