Chiny dokonują pierwszego zatrzymania w związku z nową ustawą.Fot. Pixabay.com/ fsHH

No i się zaczęło, porażająca wiadomość z Chin. Wielu się obawiało, niestety dzieje się w Hongkongu

Chiny notują pierwszy przypadek zatrzymania spowodowanego rzekomym złamaniem nowego prawa. Turyści z całego świata mogą mieć obawy co do ostatnich zmian ustrojowych w prowincji.

Chiny oficjalnie wprowadziły tzw. ustawę o bezpieczeństwie, która potencjalnie może uniemożliwić organizację strajków antyrządowych. Według ostatnich doniesień Onetu i South China Morning Post, przepis ma zapobiegać “działalności separatystycznej, wywrotowej i terrorystycznej”. Dzisiaj odnotowano pierwsze zatrzymanie.

Wielkie zmiany nad polskim morzem? Projekt jest zadziwiającyWielkie zmiany nad polskim morzem? Projekt jest zadziwiającyCzytaj dalej

Chiny zmieniają życie prowincji

Według doniesień amerykańskiej stacji CNBC, w środę (1 lipca) Chiny miały dokonać pierwszego zatrzymania w związku ze złamaniem tzw. ustawy o bezpieczeństwie. Informację o aresztowaniu podejrzanego potwierdził Główny Komisariat Policji w Honkgkongu. Mężczyzna miał pokazać się publicznie z flagę ruchu niepodległościowego w okolicach Causeway Bay.

W zależności od skali przestępstwa “ustawa o bezpieczeństwie” przewiduje karę nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Najcięższym przestępstwem ma być “podważenie zjednoczenia narodowego”. Teraz Chiny nie tylko mogłyby tłumić każdy protest na ulicach miasta, ale i karać za pojedyncze akty aktywizmu, jak ten ze środy. Dokument stał się obiektem krytyki zwłaszcza ze strony opozycji demokratycznej.

Hongkong “pochłaniany” przez Chiny

System prawny prowincji, która w 1997 roku weszła w skład Chińskiej Republiki Ludowej, oparty jest na zasadzie “jedno państwo, dwa systemy”. Tak pojmowany układ przewiduje, że Hongkong cieszy się częściową autonomią i prawami, które nie przysługują mieszkańcom kontynentalnej części kraju. Stąd też tak duże napięcie między władzami lokalnymi a rządem w Pekinie po wprowadzeniu “ustawy o bezpieczeństwie". Komentatorzy zagraniczni stwierdzają, że może być to początek końca względnej samodzielności Hongkongu. Co ciekawe, same Chiny zabrały głos w sprawie krytyki nowego ustawodawstwa.

Dzisiaj grzeje: 1. Zakażona osoba w InterCity. Sanepid poszukuje pasażerów dwóch składów
2. Zakup tych marek aut lepiej przemyśl dwa razy. Na 100 aut nawet 250 zgłoszonych problemów

- Celem [wprowadzenia ustawy] nie jest uznanie obozu prodemokratycznego w Hongkongu za wyimaginowanego wroga. Celem jest zwalczanie wąskiej kategorii przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu. Zasada “jedno państwo, dwa systemy” już wiele powiedziało o tolerancji politycznej rządu centralnego - argumentował cytowany przez CNBC Zhang Xiaoming, zastępca dyrektora Biura ds. Hongkongu i Makao.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Lewandowska nie chciała już dłużej milczeć. Przyznała się do choroby, która wpłynęła na jej życie
  2. Już dziś całkowicie zmieni się ważny podatek. Za wiele produktów zapłacicie więcej, ale są też dobre wieści
  3. Tysiące Polaków dostanie bilety 80% taniej. Już pewne, można rezerwować
  4. Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestety
  5. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
  6. Niedźwiedź przez 14 lat był trzymany w klatce. Akcja ratunkowa zwierzęcia była bardzo trudna

Źródło: cnbc.com

Następny artykuł