Cebularz - skąd pochodzi?Fot. Wikipedia.oeg/MOs810/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en (zdjęcie ilustracyjne)

Cebularz jest przysmakiem konkretnego regionu. Wiecie, którego?

Cebularz, czyli okrągły placek pszenny z farszem cebulowym i makowym, jest bardzo charakterystycznym przysmakiem pewnego regionu. Wiecie, które województwo słynie z tej propozycji?

Cebularz pochodzi z kuchni żydowskiej, jednak największą popularność zaskarbił sobie w Polsce. Pierwsze wzmianki o przysmaku w regionie datuje się na XIX wiek, a najwięksi mistrzowie piekarnictwa pracowali na Stary Mieście stolicy województwa.

Trzęsienie ziemi i Ianos, żywioł uderzył bez litości. Dantejskie sceny w GrecjiTrzęsienie ziemi i Ianos, żywioł uderzył bez litości. Dantejskie sceny w GrecjiCzytaj dalej

Cebularz i jego stolica

- Były dobre chleby, bułeczki. Jaki był – cebularz!!! Żydowskie piekarnie były bardzo dobre. Jaki był placek żydowski! Były cebularze – jaki to był smak!!! Te bułki, jakie były. Jeszcze tu był Zięba na Kalinie, tam z tyłu, za cmentarzem. Jaki on miał chleb, jakie bułki miał... Ale on nie oszukiwał. Dodał masło, dodał mleko. Do ciasta dodał wszystko - wspominał w okresie międzywojennym Józef Honig, wieloletni opiekun cmentarza żydowskiego w stolicy przysmaku.

Dokładnie w 2007 roku cebularz trafił na listę produktów tradycyjnych, aby w sierpniu 2014 roku zostać objętym oficjalną ochroną Unii Europejskiej jako produkt regionalny. Co ciekawe, cebularz może być również motywem przewodnim niejednego wyjazdu - od 2017 roku w stolicy przysmaku funkcjonuje Regionalne Muzeum Cebularza.

Wiecie w którym regionie cebularz jest prawdziwym przysmakiem? Dajcie znać w komentarzach!

Dzisiaj grzeje: 1. 345 osób straciło życie. Dramatyczna wiadomość z Polski, ujawnili tegoroczny, tragiczny bilans po wakacjach
2. Kinga Duda otrzymała niespodziewany, bolesny cios. Te słowa na pewno dotrą do Pałacu Prezydenckiego
3. Będzie zmiana w zakazach dla wszystkich Polaków. Znamy termin

Cebularz jest najpopularniejszym przysmakiem Lubelszczyzny, która w ostatnim czasie - naprawdę zaskakuje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kopnął bezpańskiego psa, bo zawadzał mu na jezdni. Nie spodziewał się zemsty, która nastąpiła w nocy
  2. Niewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia Titanica
  3. Krzysztof Jackowski mówił o losach Europy. Wymienia Polskę, Włochy, Francję i Niemcy
  4. Porażające odkrycie. Tuż przy polskim kościele, ziemia się zapadła
  5. Uwielbiane stolice w "czerwonej strefie". Polacy też kochają do nich jeździć
  6. Najpiękniejszy kot na świecie. Jest jedyny w swoim rodzaju

Źródło: Wikipedia.org

Następny artykuł