Bydgoszcz zachęca zabytkamiFot. wikimedia.commons/Wikibenchris/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Bydgoszcz. Niedocenione miasto, które zyskuje na atrakcyjności

Bydgoszcz to miasto o bogatej architekturze, z obecnymi stylami neogotyku, neobaroku, neoklasycyzmu, modernizmu i secesji, dzięki czemu zyskało przydomek „Mały Berlin". Wciąż nie jest zatłoczone, dlatego warto wybrać się tam na wycieczkę.

Bydgoszcz jest ważnym ośrodkiem kulturalnym w Polsce, zwłaszcza w dziedzinie muzyki. Pierwsza szkoła muzyczna powstała w 1904 roku i miała bliskie powiązania ze znaną europejską fabryką fortepianów Bruno Sommerfelda.

Bydgoszcz jest jednym z najważniejszych europejskich ośrodków muzyki jazzowej. Znany Klub Brain został założony w tym mieście przez Jacka Majewskiego i Sławomira Janickiego. Od 1974 r. studenci uczą się na prestiżowej Akademii Muzycznej.

Opera Nova w Bydgoszczy

Fot. Opera Nova w Bydgoszczy/ commons.wikimedia.org/Pit1233/CC0

Muzyka i teatr na najwyższym poziomie

Tradycje teatru miejskiego sięgają XVII wieku, kiedy to kolegium jezuickie zbudowało pierwszy tego typu przybytek. Obecnie możemy podziwiać gmach teatru zbudowany w monumentalnej formie przez berlińskiego architekta Heinricha Seelinga.

W Teatrze Polskim im Hieronima Konieczki od od 2002 roku odbywa się „Festiwal Prapremier”, na którym swoje najnowsze premiery wystawiają najbardziej renomowane polskie teatry. To jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Bydgoszcz.

Nad Bałtykiem dokonano niewiarygodnego odkrycia. Morze odsłoniło prawdę. Ma 3000 latNad Bałtykiem dokonano niewiarygodnego odkrycia. Morze odsłoniło prawdę. Ma 3000 latCzytaj dalej

Kolejnym powodem jest Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego z salą koncertową mogącą pomieścić 920 osób. Pod względem dźwiękowym jest zaliczana do najlepszych w Europie.

Charakterystycznym obiektem ulokowanym nad Brdą jest Opera Nova, która stała się kulturalną wizytówką Bydgoszczy na świecie. Występowało tam wielu znanych śpiewaków operowych, a także oddziały teatralne Opery Wrocławskiej, Teatru Leningradzkiego, Moskwy, Kijowa, Mińska i Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie.

Budynek Poczty w Bydgoszczy

Fot. Budynek Poczty w Bydgoszczy/ commons.wikimedia.org/Pit1233/CC0

Niesamowity urok miasta nad rzeką

Godne uwagi są również spichlerze na Wyspie Młyńskiej i wzdłuż rzeki. Należą do jednych z najbardziej rozpoznawalnych zabytków ryglowych w Polsce. Zachowały się w samym centrum, blisko rynku Starego Miasta. W XVII wieku działała tu słynna mennica królewska.

Najstarszym budynkiem w mieście jest natomiast kościół św. Marcina i Mikołaja wzniesiony w latach 1466-1502, w którym znajduje się późnogotycki obraz Madonna z różą z XVI wieku. Kamienice z czerwonej cegły, woda, kładki, i zieleń odbijająca się w rzece tworzą niepowtarzalny klimat miasta.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Bydgoszcz o zmierzchu

Fot. Bydgoszcz o zmierzchu/commons.wikimedia.org/Pit1233/CC0

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł