Bułgaria zostanie uratowanyFot. unsplash.com/@airguitarbandit

Budynek nazywany świątynią komunizmu został uratowany przez turystów. Widzieliście go?

Bułgaria planowała zburzenie budynku, który jest określany mianem świątyni komunizmu. Niedawno ogłoszono zaskakujące informacje. Okazuje się, że zabytek zostanie jednak ocalony. Powód? Eksperci uważają, że ma wiele walorów i stanowi atrakcję turystyczną. Obiekt jednak dzieli społeczeństwo, co dla Polaków może brzmieć znajomo.

Bułgaria niedługo zdecyduje o losie budynku, który wywołuje niemałe kontrowersje. Budowla określana mianem świątyni komunizmu miała zostać zburzona. Rozpoczęła się jednak zacięta walka, by nie dopuścić do zniszczenia obiektu, który wyraźnie dzieli społeczeństwo. Zdaniem wielu osób, pełni ważną funkcję turystyczną. Przyszłość zabytku stoi teraz pod znakiem zapytania.

Prezydent polskiego miasta. Wiemy, jak się czuje. Wirus przybiera na sile. Turyści uwielbiają miasto zakażonego prezydentaPrezydent polskiego miasta. Wiemy, jak się czuje. Wirus przybiera na sile. Turyści uwielbiają miasto zakażonego prezydentaCzytaj dalej

Bułgaria jest podzielona, jeśli chodzi o Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii. Sytuacja ta nieco może przypominać kontrowersje związane z Pałacem Kultury w Warszawie, który zdaniem części społeczeństwa, jest przykrą pamiątką czasów, gdy Polska nie była krajem zależnym. Choć bułgarska świątynia komunizmu nie znajduje się w centrum stolicy, a w środkowej części pasma górskiego Stara Płanina, to ma wielu przeciwników.

Bułgaria zdecyduje o losie reliktu komunizmu

Obecnie Bułgaria toczy wewnętrzną walkę o losy zabytkowego budynku, jakim jest Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii. Międzynarodowy zespół konserwatorów i architektów dokłada wszelkich starań, aby uniemożliwić wyburzenie tego obiektu, który uważany jest za jeden z najbardziej oryginalnych w całym kraju. Budowla znajduje się na szczycie Buzłudża.

Bułgaria ma jednak wyraźny problem z tą budowlą. Dla znacznej części społeczeństwa przypomina ona o dyktaturze. W misję ratunkową zaangażowało się 18 ekspertów z Niemiec, Szwajcarii, Niemiec i Bułgarii. Kompleks zbudowano w 1981 roku na wysokości 1400 metrów n.p.m. Składa się z żelbetonowego spodka, dwóch 70-metrowych filarów. Szczególnie charakterystyczna czerwona gwiazda ozdobiona rubinowym szkłem oraz symbol sierpa i młota.

Dzisiaj grzeje: 1. TVN wydało oświadczenie ws. Doroty Gardias. Pogodynka zwiedziła całą Polskę, teraz walczy o życie
2. Człowiek Tadeusza Rydzyka nie wytrzymał. Wybrał się do Andrzeja Dudy, skończy się awanturą?
3. 1 listopada będzie zakaz przemieszczania się? Jest odpowiedź Rządu. Wszystko jasne

Chociaż Bułgaria wybudowała Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii w trudnym okresie swojej historii, to trzeba przyznać, że budowla robi wrażenie. Zwłaszcza że w jej wnętrze było ozdobione aż 937 metrami kwadratowymi mozaik. Jedna trzecia uległa już zniszczeniu. Wciąż nie wiadomo, jaka przyszłość czeka ten zabytek. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o najpiękniejszym budynku z cegieł na świecie. Znajduje się w polskim mieście.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Watykanie. Franciszek łapie się za głowę. Na jaw wyszła druzgocąca prawda o turystycznym mieście
  2. Olbrzymie zmiany w PKP. Podróżnym opadły szczęki. Nikt się nie spodziewał
  3. Zdecydowali. Będą nowe obostrzenia, znaczący rygor w strefach żółtych i czerwonych w Polsce
  4. PKP właśnie ogłosiło. Pasażerowie łapią się za głowy
  5. Policja pilnie prosi o pomoc, ujawniła nagranie z monitoringu. Całe Tatry drżą z obaw
  6. Nagle do trumny na pogrzebie podeszła suczka. Niewiarygodne, co stało się po chwili

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł