Boże Narodzenie w hotelachFot. flickr.com/ Berman Yaniv/

Hotelarze wyjawili prawdę. Mają żądania, czarno widzą scenariusz na Boże Narodzenie

Boże Narodzenie większość Polaków obchodzi w domach, jednak coraz większa grupa decyduje się na turystyczne wyjazdy. Hotelarze obawiają się, że przez zakaz działalności w tym okresie przyczyni się do upadku wielu firm. Ogłosili swoje żądania względem rządu.

Boże Narodzenie w górach ma zupełnie inny wymiar niż w reszcie kraju. Turyści uwielbiają uroczyste wigilie na Podhalu, gdzie kultywuje się wiele tradycji. Wyjazd w okresie świąteczno-sylwestrowym to także świetna okazja do uprawiania sportów zimowych.

Boże Narodzenie to okres wyjazdów na narty

Hotelarze każdego roku solidnie przygotowywali się na końcówkę grudnia, która była bardzo pracowita, ale też niezwykle opłacalna. Turyści zajmowali niemal wszystkie dostępne miejsca noclegowe, a już w listopadzie trudno było dokonać rezerwacji.

Niestety w tym roku przez epidemię covd-19 część osób rezygnuje z wyjazdów, a jeszcze większym problemem są odgórne zakazy. Rząd nadal nie podjął decyzji dotyczącej możliwości przyjmowania turystów w obiektach noclegowych, które pozostają zamknięte do 29 listopada.

Wszyscy obawiają się przedłużenia restrykcji, przez które zamarł ruch turystyczny. Wiele obiektów musiało zwolnić część swoich pracowników, by móc utrzymać się na powierzchni. Teraz na włosku wisi być albo nie być całych hoteli.

Hotelarze liczą na możliwość przyjęcia turystów

- Oczekujemy informacji z odpowiednim wyprzedzeniem o planach związanych z ograniczeniami dotyczącymi funkcjonowania hoteli w okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra - powiedział PAP sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński.

Bez gwarancji ze strony rządu hotelarze zostają z niczym. Ważne jest to, żeby wiedzieli z wyprzedzeniem, czy będą mogli przyjąć turystów, czy nie. Bardzo liczą na możliwość wznowienia działalności, choćby na rygorystycznych zasadach.

Mączyński w rozmowie z PAP przekazał, że wielu przedsiębiorców wyczerpało już swoje rezerwy finansowe, które pozwalały na przetrwanie w momencie zamknięcia drzwi. Teraz jedynym ratunkiem będzie zwalnianie pracowników.

Bez pomocy wielu pracowników straci pracę

Sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński przytoczył dane na temat zwolnień pracowników w tym roku. Aż 38 proc. osób zatrudnionych bezpośrednio w hotelarstwie utraciło pracę, a kolejne 16 proc. miejsc pracy może zostać zamkniętych jeszcze przed nowym rokiem.

- Dlatego niezbędna jest realna pomoc finansowa ze strony państwa. Bez tego wsparcia hotele będą nadal zwalniały pracowników i zamykały swoją działalność - dodał Mączyński w rozmowie z PAP. W wyniku zwolnień nawet 110. tys. osób może w tym roku stracić pracę w branży hotelarskiej.

- Oczekiwalibyśmy również poinformowania przez rząd i to z odpowiednim wyprzedzeniem, o planach związanych z ograniczeniami dotyczącymi funkcjonowania hoteli w okresie świąt i sylwestra - powiedział. Wyjaśnił, chodzi o to, by hotelarze i turyści mogli się przygotować do wyjazdu. Niestety do tej pory rząd wszelkie decyzje podejmował w ostatniej chwili.

Źródło: Onet

Następny artykuł