Błędne Skały atrakcją turystycznąFot. wikimedia.commons/ Arkadiusz Martyniak/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Byliście w Błędnych Skałach? Niesamowite miejsce

Błędne skały to naturalny labirynt w Górach Stołowych, który stał się atrakcją turystyczną. Spacer w środku wielu osobom przypomina zwiedzanie ruin zamku. Cały obszar jest objęty ochroną Parku Narodowego Gór Stołowych.

Błędne Skały obejmują północno-zachodnią część Stoliwa Skalniak - wierzchowiny gór. Labirynt znajduje się między Kudową-Zdrojem a Karłowem, w pobliżu granicy z Czechami. Niedługo po wojnie powszechna była nazwa "Wilcze doły". Takiego terminu używali m.in. żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza w meldunkach sytuacyjnych, dziennikarze w relacjach prasowych czy niektórzy autorzy przewodników.

TVP: Nie żyje wicepremier, był zakażony. Tragiczna wiadomość dotarła z zagranicyTVP: Nie żyje wicepremier, był zakażony. Tragiczna wiadomość dotarła z zagranicyCzytaj dalej

Morze stało się górami

Powstanie Błędnych Skał jest związane z naturalnymi procesami. W górnym oddziale kredy dzisiejsze Sudety były dnem morskim, na którym osadzały się grube pokłady piaskowców. W trzeciorzędzie rozpoczęła się orogeneza alpejska, w czasie której zostały one wydźwignięte wraz z całymi Sudetami.

Następnie rozpoczął się długotrwały okres erozji w czasie której ziarenka spękanych skał zostały usunięte. Na skutek nierównej odporności na wietrzenie poszczególnych warstw skalnych, a także poszerzania szczelin, powstały głębokie na kilka metrów korytarze o różnej szerokości.

Błędne Skały zagrały w filmach

Przez Błędne Skały poprowadzono dwa szlaki turystyczne oznaczone kolorami żółtym (z Dusznik-Zdroju do Karłowa) i zielonym (z Polanicy-Zdroju do Karłowa).Na trasie można zobaczyć wiele ciekawych skał, o kształtach przypominających różne przedmioty. Niektóre z nich posiadają własne nazwy, np. Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka.

Dzisiaj grzeje: 1. Polsat alarmuje, zacznie się w czwartek. Wyglądają jak śmieci, pod żadnym pozorem nie dotykaj
2. Uwaga, wybierając się do lasu i parku możecie zauważyć dziwne, niebezpieczne przedmioty. Absolutnie ich nie podnoście i nie dotykajcie
3. WizzAir przebił wszystkich. Nagła informacja i ogromne zaskoczenie

Niesamowite krajobrazy zachwyciły twórców znanych filmów, którzy postanowili wykorzystać je w swoich dziełach. Błędne Skały stały się scenerią dla filmów Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, Przyjaciel wesołego diabła i Dwa światy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Piątka dla zwierząt" uchwalona. Koniec ferm futrzarskich w Polsce, ale konkurencja nie śpi
  2. Znalazł gigantyczne gniazdo szerszeni i osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych owadów w budynku [wideo]
  3. Właśnie wydano ostrzeżenie dla części Polaków. Zacznie się już jutro, złe wieści dla urlopowiczów
  4. Potężne zagrożenie w części Polski. IMGW bije na alarm
  5. Byliście w Błędnych Skałach? Niesamowite miejsce
  6. Porażające wieści ze świata. Uprowadzili krokodyla i zażądali okupu, powody zaskakują

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł