bilety PKPFot. Wikipedia.org/Actuell37

Wielka obniżka cen biletów w PKP ? Pasażerowie się ucieszą, wszystko przez rosnącą konkurencję

Bilety na pociągi PKP już wkrótce mogą być zdecydowanie tańsze. To bez wątpienia ogromny powód do radości dla pasażerów, jednak zastanawiać mogą przyczyny. Okazuje się, że wszystko przez zagraniczną konkurencję.

Bilety na przewozy kolejowe w Polsce nie należą do szczególnie tanich. O ile nie jest się studentem lub osobą uprawnioną na inną, korzystną zniżkę, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem za każdym razem, gdy wsiada się do pociągu. Na szczęście wiele wskazuje na to, że już wkrótce może się to diametralnie zmienić.

18 osób zginęło w lawinie. Po kilkunastu godzinach ratownicy dokonali nieprawdopodobnego odkrycia18 osób zginęło w lawinie. Po kilkunastu godzinach ratownicy dokonali nieprawdopodobnego odkryciaCzytaj dalej

Jak przewidują media, wkrótce ceny biletów spaść mogą nawet w połowę. Wszystko rzekomo przez napływ do naszego kraju zagranicznej konkurencji, na który PKP musi jak najszybciej zareagować. Informacje, które podała "Rzeczpospolita", wielu turystów i pasażerów mogą ucieszyć.

Bilety na PKP w końcu będą tańsze?

Czeski Leo Express obecnie kursuje z Pragi do Wrocławia oraz Krakowa, jednak najwyraźniej marzy mu się o wiele więcej. Jak podają media, Urząd Transportu Kolejowego wyraził zgodę na obsługę przez niego również linii z Pragi do Terespola, która prowadzić ma przez Katowice i Warszawę. Zdaniem "Rzeczpospolitej" zagraniczna firma może rzekomo chcieć w 2020 roku spróbować przełamać monopol PKP InterCity.

Może ona kursować bowiem również z Pragi do Medyki przez Kraków, a wraz z końcem roku podobno uruchomić ma też trasę z Krakowa do Warszawy. To jednak nie koniec, bowiem zapowiada się również pojawienie się w Polsce drugiego, czeskiego przewoźnika - RegioJet. Ten z kolej planować ma rzekomo kursy z Pragi przez Kraków i Przemyśl, aż do Mościanka na Ukrainie. Trzeba przyznać, że wszystko to może znacznie osłabić pozycję lidera PKP na polskim rynku.

Powodem ma być powstająca konkurencja

"Rzeczpospolita" przewiduje również pojawienie się w najbliższych latach jeszcze innych, zagranicznych przewoźników, którzy dodatkowo i systematycznie podkopywać mogą pozycję polskiego PKP. Jeśli taki scenariusz się spełni, polski przewoźnik może rzeczywiście mieć spore kłopoty z utrzymaniem klientów. W tej sytuacji konieczne może być znaczne obniżanie cen.

Eksperci uważają, że taka konkurencja może przynieść ogromne korzyści pasażerom, a może nawet samym PKP. Michał Beim z Instytutu Sobieskiego podkreśla, że spadek cen w Europie wpłynął na wzrost liczby klientów, co jest zdecydowanym plusem.

- Największym wrogiem InterCity nie są inni przewoźnicy, tylko indywidualna motoryzacja - stwierdził Beim w rozmowie z "Rzeczpospolita".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Miliony Polaków spożywają ją codziennie nie wiedząc o skutkach. Trucizna, która sieje spustoszenie w organizmie
  2. Skandal podczas 28. finału WOŚP. Zachowanie protestujących oburzyło mieszkańców
  3. Doszło do gwałtownej erupcji wulkanu, wielka ewakuacja. "Zaczęła wypływać lawa"
  4. Wreszcie dobre informacje z Australii. Strażacy i eksperci mają świetne wiadomości na temat żywiołu
  5. Doszło do gwałtownej erupcji wulkanu, wielka ewakuacja. "Zaczęła wypływać lawa"
  6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk

Źródło: Onet

Następny artykuł