Bieszczady sztolnia RóżaFot. facebook.com/ Fundacja Tylko Bieszczady

200 lat była ukryta w Bieszczadach. Wyjawi swoją tajemnicę

Bieszczady to nie tylko dzika przyroda i przepiękne krajobrazy. Badacze są o krok od zbadania obiektu, który został zapomniany na prawie 200 lat. To będzie przełom, na który czekamy już kilka lat.

Bieszczady skrywają m.in. rudę żelaza, która była wydobywana na tych terenach w XIX wieku przez ojca Aleksandra Fredry, Jacka. Hrabia był właścicielem sztolni "Róża", która znajdowała się na terenie dzisiejszego Nadleśnictwa Cisna. Niestety korytarze się zawaliły i wydobycie zostało przerwane. Miejscowi mieszkańcy zapomnieli, gdzie się znajdowały.

Niestety, koniec dla córki Adama Małysza. Jeszcze niedawno bawiła się na wakacjach w ChorwacjiNiestety, koniec dla córki Adama Małysza. Jeszcze niedawno bawiła się na wakacjach w ChorwacjiCzytaj dalej

Bieszczady nadal nie ujawniły tajemnicy

Fundacja Tylko Bieszczady od kilku lat próbowała odnaleźć sztolnię, która mogłaby zdradzić ciekawe tajemnice. Do tej pory sprawdzano nieinwazyjnie kilka miejsc, jednak nie udało się jednoznacznie stwierdzić, gdzie ona jest. Właśnie rozpoczął się drugi etap poszukiwań, który zakłada wykonanie odwiertu.

- Fundacja Tylko Bieszczady rozpoczyna poszukiwanie sztolni Róża metodą inwazyjną. Do tego celu wykorzystamy specjalistyczny zakład górniczy z Mnikowa. Mamy już wszystkie zgody na wiercenie więc po 3 latach badania sztolni "Róża" metodą nieinwazyjną przechodzimy do innej metody - oby była również skuteczna - napisała Fundacja Tylko Bieszczady na Facebooku.

Dzisiaj grzeje: 1. TVN przekazał wstrząsające informacje. Dramat turystów na Bałtyku, ewakuowano 280 osób
2. Prowadząca "Pytanie na śniadanie" ujawniła pewne szczegóły programu. Czy może ponieść konsekwencje?
3. Pani Magda szła do Morskiego Oka i nie mogła uwierzyć. Od razu wyciągnęła telefon

Lasy Państwowe poinformowały, że 15 września rozpoczęto wykonywanie odwiertu. Badacze mają nadzieję, że w końcu bieszczadzka zagadka zostanie rozwiązana. Jeśli uda się odnaleźć sztolnię, Nadleśnictwo postara się ją zabezpieczyć i udostępnić turystom. Byłaby to wspaniała atrakcja świadcząca o bogatej historii regionu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Piątka dla zwierząt" uchwalona. Koniec ferm futrzarskich w Polsce, ale konkurencja nie śpi
  2. Znalazł gigantyczne gniazdo szerszeni i osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych owadów w budynku [wideo]
  3. Właśnie wydano ostrzeżenie dla części Polaków. Zacznie się już jutro, złe wieści dla urlopowiczów
  4. Potężne zagrożenie w części Polski. IMGW bije na alarm
  5. Byliście w Błędnych Skałach? Niesamowite miejsce
  6. Porażające wieści ze świata. Uprowadzili krokodyla i zażądali okupu, powody zaskakują

Źródło: O2

Następny artykuł