Bejrut z protestami obywateli.Fot. Mapy Google

Eksplozja w Bejrucie była dopiero początkiem. Sytuacja jest dramatyczna

Bejrut zmaga się z kolejnym problemem. Eksplozja w stołeczny porcie była początkiem coraz większych niepokojów społecznych. Teraz mieszkańcy postanowili zwrócić uwagę władz centralnych.

Bejrut po wybuchu zmaga się z kolejnymi niepokojami wśród mieszkańców stolicy. Duża część obywateli wyszła na ulice, aby zamanifestować swoje niezadowolenie z administracji premiera Hassana Diaba. Zgromadzenia przerywają służby porządkowe. Według relacji mediów funkcjonariusze używają inwazyjnych środków prewencyjnych.

Dantejskie sceny w ośrodku wypoczynkowym w Polsce. Prawdziwy horrorDantejskie sceny w ośrodku wypoczynkowym w Polsce. Prawdziwy horrorCzytaj dalej

Bejrut: Obywatele wyszli na ulice

Jak podają dziennikarze RMF24, którzy powołują się na doniesienia agencji Reutera, Bejrut stał się miejscem masowych protestów obywatelskich. Część manifestujących chciała wejść na teren krajowego parlamentu, jednak funkcjonariusze mieli zastosować wobec nich gaz łzawiący. Dochodziło również do starć, a niektórzy protestujący rzucali w policję kamieniami.

Co ważne, Bejrut w kontekście ostatnich wydarzeń to także miejsce manifestów o podłożu politycznym. Według relacji RM24 część protestujących wyniosło szubienice, na których powiesili wizerunki m.in. prezydenta Michela Aouna i przywódcy Hezbollahu (bliskowschodnia organizacja terrorystyczna) - Hasana Nasrallaha. Jak podaje francuska AFP, niektórzy obywatele obwiniają za katastrofę polityków, skandują "Ludzie chcą upadku reżimu" i określają kastę rządzącą mianem “zabójców”.

Bejrut epicentrum problemów kraju

Jednak niepokoje społeczne, których świadkiem jest stołeczny Bejrut, nie są początkiem problemów całego kraju. Już wcześniej na antenie TOK FM Agnieszka Nosowska z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Libanie wyjaśniała, że rząd na Bliskim Wschodzie zmaga się m.in. z dużą zapaścią humanitarną. Lista potrzeb jest długa, a na sytuację kraju zareagowała już m.in. Unia Europejska.

Dzisiaj grzeje: 1. Martyna Wojciechowska nie wytrzymała. "Wstyd dla Polski"
2. Ogromny błąd służb sanitarnych. Chodzi o 230 tys. testów na koronawirusa

– Potrzeby są dramatyczne. Brakuje leków, środków opatrunkowych. Szpitale są zniszczone, a te, które działają, są przepełnione. Potrzebna jest też natychmiastowa pomoc dla tych, którzy stracili wszystko w wyniku wybuchu. Chodzi np. o folię, żeby mogli zastąpić nią wybite szyby, potrzebne są też środki finansowe. Eksplozja zniszczyła magazyny importowanej żywności, więc i pomoc w tym zakresie będzie konieczna – wyjaśniała w rozmowie z TOK FM Agnieszka Nosowska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wojciech Szczęsny krytykowany po meczu Ligi Mistrzów. "Został ośmieszony"
  2. Protest w samym centrum Warszawy, manifestujący ruszyli pod Sejm. "Mają dość"
  3. 160 osób zginęło. Tragiczne wiadomości z Polski
  4. 3 kraje zamykają się na Polaków. Kwarantanna obowiązkowa
  5. Karygodne sceny na plaży w Gdyni. Skandal, niedaleko bawiły się dzieci
  6. Sąsiedzi donieśli, że kogut pieje za wcześnie. Emerytowany właściciel został surowo ukarany

Źródło: RMF24/ TOK FM

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł