Bejrut walczy nie tylko z konsekwencjami wybuchu.Fot. Pexels.com/Grace Kusta Nasralla (Bejrut, zdjęcie ilustracyjne)

Potężna eksplozja zabrała im wszystko. Prognozy są dramatyczne. Cały świat chce pomóc

Bejrut po ogromnym wybuchu z 4 sierpnia próbuje ułożyć życie wielu mieszkańców na nowo. Niestety, cały Liban jeszcze przed ostatnią tragedią zmagał się z dużymi problemami. Swoją pomoc zadeklarowały już m.in. państwa Unii Europejskiej.

Bejrutpo wtorkowej tragedii, która zabrała najprawdopodobniej 135 ofiar, nadal liczy straty. Stolica Libanu, jak i cały kraj jeszcze przed wybuchem zmagały się z ogromnymi problemami finansowymi, które przekładały się na wątpliwą sytuację humanitarną regionu. Teraz mieszkańcom Bliskiego Wschodu chce pomóc m.in. Unia Europejska.

Ewakuowali dziesiątki ludzi. Wszystko może runąć. Sytuacja jest niepokojąca w EuropieEwakuowali dziesiątki ludzi. Wszystko może runąć. Sytuacja jest niepokojąca w EuropieCzytaj dalej

Bejrut po kataklizmie. Z czym zmaga się Liban?

Temat Libanu podjęli dziennikarze TOK FM. W rozmowie z Jakubem Janiszewskim koordynatorka projektów humanitarnych Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Libanie, Agnieszka Nosowska wymieniła największe problemy, z którymi zmaga się rząd na Bliskim Wschodzie. Okazuje się, że Bejrut jest wyłącznie początkiem zmagań obywateli z ostatnimi wydarzeniami. W wyniku wybuchu wielu mieszkańców straciło cały dobytek życia, lecz lokalną społeczność dotyka przede wszystkim wieloletni kryzys humanitarny.

– Potrzeby są dramatyczne. Brakuje leków, środków opatrunkowych. Szpitale są zniszczone, a te, które działają, są przepełnione. Potrzebna jest też natychmiastowa pomoc dla tych, którzy stracili wszystko w wyniku wybuchu. Chodzi np. o folię, żeby mogli zastąpić nią wybite szyby, potrzebne są też środki finansowe. Eksplozja zniszczyła magazyny importowanej żywności, więc i pomoc w tym zakresie będzie konieczna – wyjaśniała w rozmowie z TOK FM Agnieszka Nosowska.

Bejrut to nie tylko Libijczycy. Świat chce pomóc Libanowi

Pomoc Libanowi zadeklarowała już Unia Europejska, która chce przekazać głównie na pomoc medyczną ponad 33 mln euro. Według TOK FM ratowników wysłały lub wyśle rząd m.in. Polski, Francji, Niemiec, Czech, Grecji, Federacji Rosyjskiej, czy Węgier. Co więcej, Bejrut może liczyć na pomoc ze strony Wielkiej Brytanii (5 mln funtów), a także Australii (2 mln dolarów australijskich). Jednakże rozmówczyni TOK FM zwróciła uwagę na fakt, iż pomoc nie będzie dotyczyć wyłącznie obywateli Libanu, a szerszej grupy, która obecnie przebywa w okolicach stolicy.

Dzisiaj grzeje: 1. Prawdziwy armagedon na plaży w Dębkach. W głowie się nie mieści
2. Odzyskają swoje dawne emerytury. Świadczenia obniżono ponad 40 tys. osób

– [Bejrut] To szeroki przekrój: Libańczycy, ale też uchodźcy z Syrii czy Palestyńczycy. Oni wszyscy i tak znajdowali się w złej sytuacji ekonomicznej z powodu inflacji, braku pracy i ogólnego kryzysu w Libanie, który został spotęgowany przez pandemię koronawirusa. Eksplozja to jest kolejny element, który pogrąża mieszkańców biednych przedmieść w jeszcze większej beznadziei – mówiła gościni TOK FM.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sprawca tragicznego wypadku na Tour de Pologne zabrał głos. Jego słowa łamią serce
  2. Lepiej wcześniej wypłacić gotówkę i zaplanować wydatki. Niebawem banki wdrożą ogromne zmiany, będzie drogo
  3. Rzecznik rządu zabiera głos. Chodzi o kwarantannę dla Polaków wracających z wakacji
  4. Niewiarygodne sceny w Zakopanem. Wszystko nagrali
  5. Grała o 125 tys. zł w Milionerach, miała pytanie turystyczne. Postawiła wszystko na jedną kartę
  6. 2 białe pieski doczekały się słodkich szczeniaków. Wszyscy zdębieli, kiedy zobaczyli ich kolor, jak to możliwe?

Źródło: TOK FM

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł