Bałtyk skyrwał wrak statku.Fot. YouTube.com/ euronews (in English)

Pokazali, co znaleźli na dnie Bałtyku. Wcześniej podobne rzeczy widzieliśmy tylko w filmach

Bałtyk przez prawie 400 lat skrywał obiekt, którym teraz zajmą się skandynawscy naukowcy. Niewielkie zniszczenia, wierna pierwotnym założeniom konstrukcja oraz nietknięte ładownie - odkrycie zespołu będzie nie lada gratką dla każdego miłośnika regionu.

Bałtyk został zbadany przez fińskich naukowców, którzy w głębinach zbiornika natrafili na 400-letni wrak holenderskiego statku. Ze względu na specyficzne warunki okolic znaleziska, obiekt jest w wyjątkowo dobrym stanie.

TVN: Zamykają granicę z Polską. Nasz sąsiad nie pozostawia złudzeńTVN: Zamykają granicę z Polską. Nasz sąsiad nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

Bałtyk niczym muzeum

Jak podaje redakcja O2, Bałtyk przeszukiwał fiński zespół płetwonurków Badewanne. W okolicach Zatoki Fińskiej, na głębokości 85 metrów ekspedycja natrafiła na wrak statku z XVII wieku. Najprawdopodobniej jest to fluita, czyli holenderska jednostka handlowa w niewielkim stopniu naruszonym pokładem i ładownią.

- Odnaleziony wrak to prawdopodobnie wczesny projekt fluity. Może być doskonałą okazją do prześledzenia rozwoju tego typu statków – wyjaśniał cytowany przez O2 Niklas Eriksson, archeolog morski z Uniwersytetu Sztokholmskiego.

Bałtyk świadkiem historii

W latach świetności fluit Bałtyk był “opanowywany” właśnie przez niderlandzkie jednostki transportowe. Jak zauważają skandynawscy naukowcy, dzięki bardzo konkretnym czynnikom środowiskowym, degradacji nie uległa duża część pokładu, a także ładownia wraz z towarami.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramatyczna wiadomość od TVP. Podhale w żałobie, nie żyje
2. TVN: łzy, krzyki i wulgaryzmy na wizji. Widzowie nie pozostawiają suchej nitki
3. Polsat potwierdził, spełnia się czarny scenariusz w Zakopanem. Niestety

Bałtyk (nieco bardziej kontrowersyjny w połowie sierpnia) zapewnił 400-letniemu zabytkowi warunki wręcz wymarzone, ponieważ w okolicach Zatoki Fińskiej przeważa niewielkie zasolenia, odpowiednia temperatura oraz śladowe wiązki światła. Wrak, jak i całe miejsce ekspedycji udokumentowali reporterzy z serwisu Euronews.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zobaczyła małą kuleczką na ziemi. Po chwili wiedziała, że nie opuści szczeniaka
  2. Tajemnica Stanów Zjednoczonych wyszła na jaw. Pracowali nad tym 20 lat, eksperci aż osłupieli
  3. Zdjęcia Dody z wakacji mogą się schować. W sieci pojawił się jej filmik, wszystko widać. Przesada?
  4. Myśleli, że znaleźli na plaży zwykły kawałek drewna. Prawda okazała się druzgocząca, nagranie odbiera apetyt
  5. Kasia spojrzała na stoisko z pamiątkami w Sopocie i prawie zemdlała. Absurdalne, co znalazła
  6. Konie nie przestaną jeździć trasą do Morskiego Oka. Poprawka upadła, skandaliczne uzasadnienie

Źródło: O2

Następny artykuł