Bałtyk. Niebezpieczna bakteria w wodziefot. wikipedia/czernik.jerzy (zdjęcie podglądowe)

Bakteria zagrażająca życiu w wodach Bałtyku. Sinice nie są jedynym problemem nad morzem

Bałtyk może być niebezpieczny dla turystów. Od kilku lat mówi się o występowaniu pewnej groźnej bakterii. Jakiś czas temu poinformowano o śmierci kobiety, która miała z nią styczność. Na ten temat wypowiedzieli się eksperci. Czy Polacy muszą czuć się zagrożeni w czasie wakacyjnego wypoczynku?

Bałtyk jest morzem, w którym występuje groźna bakteria. Są to pasożyty, które występują głównie w wodach tropikalnych, ale jak się okazuje nie tylko. Kontakt z bakterią może być niebezpieczny dla zdrowia. Jakiś czas temu zmarła kobieta, która kąpała się w Bałtyku. Czy polscy turyści są zagrożeni?

Dantejskie sceny na Pomorzu. Mama i mały synek nie żyjąDantejskie sceny na Pomorzu. Mama i mały synek nie żyjąCzytaj dalej

Bałtyk. W wodzie groźna bakteria

Mowa o patogenach z gatunku Vibrio. Głośno o nich było szczególnie rok temu, kiedy zmarła kobieta, która kąpała się w wodzie Morza Bałtyckiego w Niemczech. Istnieje polska nazwa tych bakterii. Są to przecinkowce. Wybrane gatunki tych bakterii mogą powodować choroby. Skutkami mogą być zakażenia zapalne, ciężkie zatrucia pokarmowe, a w najgorszych przypadkach nawet śmierć. Okazuje się jednak, ża jak na razie w Polsce nie było przypadków zakażenia. O wirusie wypowiedziała się ekspert.

- Możemy wyróżnić kilkadziesiąt gatunków bakterii z rodzaju Vibrio jednak tylko kilkanaście z nich jest potencjalnie patogennych dla człowieka - powiedziała dr Anna Toruńska-Sitarz z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. - Osławione przecinkowce z gatunku Vibrio vulnificus mogą powodować infekcje ran prowadzące do stanu zapalnego, który z kolei może skutkować martwicą tkanek. Stąd powstał, nieco mylący, przydomek o mięsożernych bakteriach - dodała.

Dzisiaj grzeje: 1. Wszedł do morza, po chwili pędem wracał na plażę. Skandal, wszystko wyszło na jaw
2. Powstanie nowy fundusz dla wczasowiczów. Dostaną pieniądze za odwołaną wycieczkę

Instytut Roberta Kocha w Berlinie podał, że młodzi i zdrowi ludzie rzadko chorują w wyniku zetknięcia się z przecinkowcami. Najbardziej zagrożeni to osoby ze słabą odpornością. Powinny uważać głównie te osoby, które chorowały na cukrzycę, wątrobę czy raka. Objawy zakażenia to przede wszystkim silne bóle lokalne, gorączka i dreszcze. Więcej o bakteriach w Bałtyku można przeczytać tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny tragiczny występ Roberta Kubicy. Były mistrz świata bez litości dla Polaka, "jest dramatyczny"
  2. Jacek Kurski wolałby o tym zapomnieć, ujawniono nagranie. Śpiewa o bieliźnie, tańcach i barmanach
  3. Zamykają nowe miejsca nad morzem. Klamka zapadła
  4. Nagrali turystów w akcji. Szczyt ignorancji i bezmyślności przekroczony
  5. Od dziś nowość w przemieszczaniu się po Polsce. Ważna wiadomość na wakacje
  6. Suczka labradora urodziła 13 szczeniaków. Nie wynik imponuje, ale ich wygląd

Źródło: Dziennik Bałtycki; Wirtualna Polska

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł