azjahttps://unsplash.com/@amandabereckonedwith

Zaskakujące wiadomości z Azji. Zniknęły dwie wyspy, bardzo zły znak

Azja, oprócz części kontynentalnej, składa się również z wielu wysp różnej wielkości. Za sprawą czynnie działających wulkanów od czasu do czasu pojawiają się nowe lądy, jednak tym razem było inaczej. Z powierzchni ziemi zniknęły 2 wyspy należące to Południowej Sumatry. To może być bardzo zły znak.

Azja właśnie pomniejszyła swoje terytorium o 2 wyspy przynależące do Indonezyjskiej Południowej Sumatry. Wody Morza Jawajskiego pochłonęły niewielkie skrawki lądu, co świadczy o podnoszeniu się poziomu wód w oceanie światowym. Naukowcy alarmują - to zły znak nie tylko dla Indonezji, ale wszystkich krajów wyspiarskich na kuli ziemskiej.

Kolejne zatopienia

Indonezyjskie Forum Środowiska (WALHI) poinformowało, że zatopione wyspy zniknęły na skutek zmian klimatu. Wyższa temperatura na całym świecie powoduje topnienie lodowców, te z kolei zasilają morza i oceany, które podnoszą swój poziom i zalewają tereny położone tuż przy ich powierzchni. W samej Indonezji zagrożone są kolejne 4 wyspy, które już teraz są na skaju zatonięcia.

Właścicielka przepięknej, bezludnej wyspy poszukuje pracownika. Prawdziwa praca marzeńWłaścicielka przepięknej, bezludnej wyspy poszukuje pracownika. Prawdziwa praca marzeńCzytaj dalej

Wyspy Betet i Gundul podlegające administracji Banyuasin, nie były zamieszkane. Według danych WALHI, znalazły się na głębokości odpowiednio 1 i 3 metrów pod poziomem morza. Wsypa Betet należała do Parku Narodowego Berbak-Sembilang. Zdaniem dyrektora organizacji, Hairul Sobri, bezczynność w obliczu zmian klimatu może przyczynić się do zanurzenia kolejnych wysepek.

Azja pod wodą

W pobliżu wschodniego wybrzeża Sumatry znajdują się 23 małe wyspy, w większosci niezamieszkane. Są jednak również takie jak np. Salah Namo, gdzie na stałe przebywają ludzie. Ich domostwa są zagrożone, ponieważ stan wody w morzu bezustannie się podnosi. Miliony ludzi na świecie zamieszkują tereny położone nisko nad poziomem morza. Kraje wyspiarskie mogą całkowicie zniknąć, jeśli zmiany klimatu się nie zatrzymają. W niebezpieczeństwie może znaleźć się nawet ok. 17 tysięcy wysp.

Europa również nie jest bezpieczna. Kraje takie jak Niderlandy czy Dania, których ziemie położone są na małych wysokościach bezwzględnych, zgodnie z zapowiedziami, powoli będą znikać pod wodą. W Polsce najniżej położone tereny znajdują się na Żuławach Wiślanych, gdzie miejscami wysokość względna wynosi niemal 2 metry poniżej poziomu morza. Kolejnym skutkiem będą nasilające się migracje. Ludność z terenów zalewanych będzie szukała bezpiecznego schronienia również na obszarze innych krajów, co może doprowadzić do konfliktów i walki o zasoby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 6-miesięczne dziecko utonęło w wannie. Matka była zajęta przeglądaniem internetu
  2. Objawy chorób trzustki, które widać na skórze. Nie wolno ich lekceważyć
  3. Niesamowicie zuchwała kradzież z warszawskiego hotelu. Jakim cudem nikt nie zauważył?
  4. Najsłodszy samolot w historii wzbija się w niebo. Wygląda niesamowicie uroczo i lata też z Europy
  5. Pilna ewakuacja, pożar na lotnisku. Wszystkie loty zostały odwołane, wiadomości zza granicy niepokoją
  6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk

Źródło: Onet

Następny artykuł