Azja stolicaFot. Unsplash.com/Muhammad Rizki/zdjęcie poglądowe

Budują nową stolicę od zera w zupełnie innym miejscu. Zagraniczny projekt pochłonie gigantyczne pieniądze

Azja słynie z nieszablonowych rozwiązań oraz kontrowersyjnych pomysłów, jednak takiego projektu jeszcze nie było. Jedno z tamtejszych państw zadecydowało o wybudowaniu nowej stolicy, która znaleźć się ma w zupełnie innym miejscu.

Azja kolejny raz zwróciła na siebie uwagę całego świata, a wszystko przez przenoszenie stolicy Indonezji, którą już wkrótce nie będzie Dżakarta. Jak przekazują media, trwają pracę nad stworzeniem od zera zupełnie nowego miasta, które znaleźć się ma w całkowicie innym miejscu na mapie tego kraju. Projekt ma pochłonąć gigantyczne pieniądze, twórcy jednak są przekonani, że to odpowiedni krok.

Pilna ewakuacja, pożar na lotnisku. Wszystkie loty zostały odwołane, wiadomości zza granicy niepokojąPilna ewakuacja, pożar na lotnisku. Wszystkie loty zostały odwołane, wiadomości zza granicy niepokojąCzytaj dalej

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, na czele komitetu nadzorującego budowę stanąć ma następca tronu Abu Zabi Mohammed bin Zayed Al Nahyan. Kolejną nowością personalną jest również dołączenie do projektu koreańsko-japońskiego, słynnego miliardera, Masayoshi Sona, a także byłego premiera Wielkiej Brytanii.

Azja kolejny raz zaskakuje. Nowa stolica w innym miejscu

Pierwsze plany przeniesienia stolicy z Dżakarty ujawnione zostały przez prezydenta Joko Widodo jeszcze w 2019 roku. Argumentował to wtedy przeludnieniem tego miasta oraz zagrożeniami powodziowymi. Jednocześnie zapowiedział stworzenie zupełnie nowego miasta, które powstać ma na wyspie Borneo w prowincji Kalimantan Wschodni.

Zaangażowanie wpływowych osób, o którym teraz donoszą media, ma wiązać się z przyszłym, pozytywnym nastawieniem inwestorów. Zapewnia o tym minister Luhut Pandjaitan, który koordynuje tę gigantyczną inwestycję. Wytłumaczył również zaskakującą obecność Blaira, który sprawował w UK funkcję premiera w latach 1997-2007. Zgodnie z jego słowami, rząd potrzebował "międzynarodowej postaci".

Koszta inwestycji są gigantyczne

Koszta budowy nowego miasta wydają się wręcz astronomiczne. Jak szacują eksperci, wyniosą one około 34 miliardy dolarów. Zgodnie z doniesieniami medialnymi, 19% ponieść ma budżet państwa, reszta natomiast wziąć ma się ze wspólnych przedsięwzięć rządu oraz prywatnych biznesów, a także inwestycji, w które zaangażują się spółki państwowe i prywatne.

Budowa nowego miasta jeszcze się nie rozpoczęła, lecz na miejscu już pracują geodeci. Wszyscy czekają na zatwierdzenie przez parlament specustawy, która wciąż jest przygotowywania. Całym ośrodkiem rządzić będzie miała zupełnie nowa agencja, która podlegać będzie prezydentowi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Piekło w warszawskim autobusie. Koszmar niepełnosprawnej trwał kilka godzin
  2. Kolor ziemniaka jest istotny dla naszego zdrowia. Szczególnie jednego powinniśmy unikać
  3. Dlaczego musisz pokazywać kartę pokładową, robiąc zakupy na lotnisku? Prawda może zaskoczyć wielu
  4. Pilny apel polskiej policji do turystów. Dziesiątki ludzi oszukanych, trzeba bardzo uważać
  5. Samolot musiał pilnie lądować awaryjnie. Uderzył w ogromny rój, zdjęcia wyglądają niewiarygodnie
  6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk

Źródło: Polsat News

Następny artykuł