Autostrada płatnapixabay/Roman_Polyanyk

Podróż autostradą. Czy przejazd powinien być płatny?

Autostrada sprawia, że jakość i komfort podróży jest znacznie wyższy. Niestety tysiące Polaków burzy się i pragnie zniesienia opłat za przejazd autostradą.

Autostrada i droga ekspresowa to część ważnych dróg krajowych, które obsługują międzynarodowe trasy. W Polsce z roku na rok powstaje coraz więcej dróg szybkiego ruchu, dzięki czemu Polacy z łatwiejszy i bezpieczniejszy sposób mogą udać się w rodzinną podróż po kraju i Europie. Niestety wiele odcinków autostrad jest płatnych. Czy faktycznie tak powinno być?

Potwierdzili. Mamy kolejny rekord zakażeń koronawirusem. WHO alarmujePotwierdzili. Mamy kolejny rekord zakażeń koronawirusem. WHO alarmujeCzytaj dalej


Autostrady w Polsce


Autostrada to droga publiczna, która ma ograniczony dostęp i przeznaczona jest tylko dla ruchu pojazdów samochodowych. Autostrada cechuje się również dwiema rozdzielonymi jednokierunkowymi jezdniami. Wg raportu i danych przedstawionych przez Światowe Forum Ekonomiczne w bieżącym roku pod względem jakości dróg Polska znajduje się na 20. Miejscu w Europie i 57. Miejscu na świecie. Docelowo plan rozwoju polskich autostrad ma osiągnąć 2100 km. A w połączeniu z drogami ekspresowymi ma być ich w Polsce ponad 8 tysięcy kilometrów.

Warto pamiętać, że wg ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku - prawo o ruchu drogowym - w art. 2 pkt 3, pkt 4 - definiuje je w następujący sposób:

autostrada – droga dwujezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep;

Dzisiaj grzeje: 1. Jest potwierdzenie, pilny zakaz. Od 8 rano w poniedziałek
2. Operatorzy nie zdążyli dobiec, gdy prowadzący prosił o pomoc. "Pytanie na śniadanie" ma na swoim koncie więcej wpadek

Opłata za autostradę


Podróż autostradą jest bardzo komfortowa i najmniej kolizyjna ze wszystkich rodzajów jezdni. Niestety za przyjemność i jakość podróżowania musimy zapłacić. Opłaty za przejazd autostradą mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym jesteśmy. Czasami stawki mogą zwalić nas z nóg. Każda złotówka zapłacona przez kierowców zasila Krajowy Fundusz Drogowy, dzięki czemu do wspólnej kasy wpływa coraz więcej gotówki, którą można póżniej wykorzystać na kolejne inwestycje poprawiające komfort jazdy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwa jamniki weszły na wybieg ogromnego lwa. Finał sprawia, że opada szczęka
  2. Pożary w USA uchwycone przez satelitę. Gigantyczne tumany dymu i ognia
  3. Natychmiast wzywali pomoc, widok wyciskał łzy. Straszna scena na polskiej plaży
  4. Chcą zmienić zasady zakazu. Będzie inaczej, znamy szczegóły
  5. Anna Lewandowska musi prosić o pomoc. Sytuacja jest dramatyczna
  6. Ogromny nowofundland daje dziecku buziaka. Reakcja chłopca bezcenna

Następny artykuł