australiahttps://unsplash.com/@echogrid

Lekcje o zmianach klimatu trafiają do szkół. Pierwszy kraj już się zdecydował

Australia i Oceania jako kontynent jest bardzo zróżnicowana i nierównomiernie zaludniona. Wnętrze największego kraju stanowi pustynia, przez co mieszkańcy bardzo dbają o zasoby naturalne skupione na terenach w pobliżu oceanów. Nowa Zelandia choć bogatsza w florę, również pilnuje, by zachować równowagę pomiędzy terenami naturalnymi a zurbanizowanymi.

Australia wciąż walczy z żywiołem, a Nowa Zelandia stara się uświadomić społeczeństwo o wpływie, jaki ma na całą kulę ziemską. Postanowiono wprowadzić do szkół lekcje o zmianach klimatu, aktywizmie i lęku ekologicznym. Okazuje się, że wielu młodych ludzi czuje wewnętrzny niepokój przez nieustannie napływające, negatywne informacje z całego świata o zmianach, jakie zachodzą w środowisku.

Pilna ewakuacja, pożar na lotnisku. Wszystkie loty zostały odwołane, wiadomości zza granicy niepokojąPilna ewakuacja, pożar na lotnisku. Wszystkie loty zostały odwołane, wiadomości zza granicy niepokojąCzytaj dalej

James Shaw, minister ds. zmian klimatu i współprzewodniczący rządzącej partii Zielonych, zwraca uwagę na powszechny wśród młodzieży lęk ekologiczny, który jest kwalifikowany jako zaburzenie psychiczne od 2017 roku.

– Codziennie w mediach społecznościowych widzą różne rzeczy i praktycznie żadna z nich nie jest dobrą wiadomością, a poczucie bezsilności z tego powodu jest niezwykle niepokojące – poinformował minister.

Badania pilotażowe

W 2018 roku przeprowadzono pilotażowy program edukacji o klimacie w szkole w Christchurch. Obserwacje pokazały, że sama rozmowa o problemach ekologicznych wywołuje jedynie większy stres. Dlatego wprowadzono dodatkowe zajęcia o radzeniu sobie z lękiem i wykorzystywaniu emocji, jakie się pojawiają na wieści o kryzysie klimatycznym jako impulsu do działania i wprowadzania pozytywnych zmian.

– Jedną z informacji zwrotnych od nauczycieli z całego kraju jest to, że (uczniowie) naprawdę apelują o coś takiego, ponieważ dzieci już teraz rozmawiają o zmianach klimatu – dodaje minister Shaw.

To pierwszy kraj, który zdecydował się na takie działania.

Program dla szkół

Materiały dostępne dla szkół obejmują zarówno video, komentarze tekstowe, jak i specjalny poradnik dla nauczycieli. Dodatkowe lekcje zostaną wprowadzone w szkołach na terenie całego kraju, jak informuje The Guardian.

- Wszystkie szkoły w kraju uzyskają dostęp do materiałów o kryzysie klimatycznym opracowanych przez wiodące agencje naukowe w Nowej Zelandii. Lekcje o klimacie będą skierowane do uczniów w wieku 11-15 lat, ale nie będą obowiązkowe - możemy przeczytać.

W ubiegłym roku na całym świecie odbywały się strajki klimatyczne, w których udział brali głównie młodzi ludzie. Ikoną stała się Greta Thunberg, której wizerunek pojawił się we wszystkich mediach. Pojawiały się coraz ostrzejsze głosy krytyki w stronę partii rządzących, a w szkołach więcej mówi się o zmianach w klimacie i zagrożeniach, jakie za sobą niosą.

Dzięki swoim działaniom Nowa Zelandia staje się liderem w edukacji klimatycznej. Kolejne kraje zaczynają wprowadzać zmiany w swoich systemach edukacji, w końcu zaczęto dostrzegać konieczność nagłaśniania tych problemów. Jeśli na całym świecie dojdzie do pozytywnych zmian w postrzeganiu naszej planety, mamy szansę spowolnić procesy niszczące Ziemię.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Piekło w warszawskim autobusie. Koszmar niepełnosprawnej trwał kilka godzin
  2. Kolor ziemniaka jest istotny dla naszego zdrowia. Szczególnie jednego powinniśmy unikać
  3. Niesamowicie zuchwała kradzież z warszawskiego hotelu. Jakim cudem nikt nie zauważył?
  4. Polacy zostali wyrzuceni z norweskiego samolotu. Nie zgadzają się z oskarżeniami linii
  5. 18 osób zginęło w lawinie. Po kilkunastu godzinach ratownicy dokonali nieprawdopodobnego odkrycia
  6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk

Źródło: National Geographic

Następny artykuł