Australia deszczScreen/Twitter/Bureau of Meteorology, Australia

W Australii w końcu spadł deszcz. Niestety eksperci przed nim ostrzegają, może być jeszcze gorzej

Australia przez długie tygodnie usiłowała opanować mordercze pożary, które trawiły cały kontynent. Teraz w końcu spadł upragniony deszcz, eksperci jednak przed nim ostrzegają. Przez niego może być jeszcze gorzej.

Australia przeżyła prawdziwą tragedię. Giantyczne pożary strawiły miliony hektarów lasów, pozbawiły życia wielu ludzi, zginęły w nich również niestety miliony niewinnych i bezbronnych zwierząt. To okropny dramat, który na szczęście, zgodnie z doniesieniami medialnymi, powoli udaje się opanować. Pojawiły się nawet informacje, że w końcu spadł tam upragniony deszcz, jednak to niestety może oznaczać początek kolejnej tragedii.

Pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP w całej Polsce. W Małopolsce BRAVOPierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP w całej Polsce. W Małopolsce BRAVOCzytaj dalej

Z jednej strony mieszkańcy tego kontynentu mogą odetchnąć z ulgą i mieć nadzieję, że wszystkie pożary uda się ostatecznie zagasić. Z drugiej jednak eksperci ostrzegają przed nowym niebezpieczeństwem. Intensywne opady deszczu doprowadzić mogą do powodzi oraz osunięć ziemi, które również mogą być tragiczne w skutkach.

Australia nie powinna cieszyć się z intensywnych opadów deszczu?

Opady deszczu wywołały niesamowitą radość u mieszkańców Australii. Wszyscy masowo zaczęli publikować w mediach społecznościowych filmiki oraz zdjęcia opadów, dzieląc się w ten sposób swoim szczęściem. Mogą one znacznie pomóc w walce z szalejącymi wciąż pożarami, jednocześnie jednak niosą ogromne zagrożenie, z którego wielu nie zdaje sobie sprawy.

- Mamy zredukowaną pokrywę wegetacyjną. Występuje wysoka koncentracja popiołu. W kontekście gwałtownych opadów tworzy to bardzo wrażliwy krajobraz. W krótkim czasie może to doprowadzić do powstawania lawin błotnych - wyjaśnia Kevin Park reprezentujący australijskie Biuro Meteorologii w rozmowie z IAR.

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, deszcz ma padać na tamtych terenach jeszcze przez kilka najbliższych dni. Niestety w wielu miejscach ma on formę bardzo gwałtownych ulew, czasem nawet powiązanych z burzami. Szacunkowo najwięcej wody spaść ma na wschodnich, północnych oraz zachodnich granicach kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Piekło w warszawskim autobusie. Koszmar niepełnosprawnej trwał kilka godzin
  2. Kolor ziemniaka jest istotny dla naszego zdrowia. Szczególnie jednego powinniśmy unikać
  3. Niesamowicie zuchwała kradzież z warszawskiego hotelu. Jakim cudem nikt nie zauważył?
  4. Najsłodszy samolot w historii wzbija się w niebo. Wygląda niesamowicie uroczo i lata też z Europy
  5. Pilna ewakuacja, pożar na lotnisku. Wszystkie loty zostały odwołane, wiadomości zza granicy niepokoją
  6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk

Źródło: Onet

Następny artykuł