Auschwitz za Omarem.Fot. Wikipedia.org/xiquinhosilva/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en (zdjęcie ilustracyjne)

Dyrektor muzeum w Auschwitz wydał oświadczenie. Prosi o łaskę dla skazanego nastolatka

Auschwitz wróciło na usta mediów, jednak za sprawą dyrektora muzeum. Przedstawiciel kompleksu zabrał głos w sprawie nastolatka, który został skazany przez krajowy sąd na 10 lat pozbawienia wolności.

Auschwitz nie zawsze kojarzy się z jednoznacznie pozytywnie, jednak teraz władze muzeum wystosowały głośną odezwę do rządu krajowego o ułaskawienie 13-letniego Omara Farouka. Oskarżony miał dopuścić się “bluźnierstwa”.

Skandal na północy Polski. Zaorano cmentarz pod agroturystykę, Skandal na północy Polski. Zaorano cmentarz pod agroturystykę, "nikt o to nie dbał"Czytaj dalej

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau chce sprawiedliwości dla 13-latka

Po sprawie strony niemieckiej, Oświęcim wraca w kontekście innych wydarzeń. Piotr Cywiński, który stoi na czele Muzeum Auschwitz, napisał list do prezydenta Nigerii, Muhammadu Buhariego. W piśmie wzywa do ułaskawienia 13-latka, który w kłótni ze znajomym użył sformułowania, które zgodnie z Islamem - uderza w imię Allaha. Nastolatek został skazany na 120 miesięcy, czyli 10 lat pozbawienia wolności.

- Jako dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które upamiętnia ofiary i dba o pozostałości niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady, gdzie więzione i mordowane były także dzieci, nie mogę pozostawać obojętny w obliczu wyroku sądu, który jest hańbą dla ludzkości - czytamy w liście wystosowanym przez dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Muzeum Auschwitz-Birkenau wstawia się za Farouka. Dyrektor chce “pójść do więzienia”

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau zaproponował prezydentowi, że osobiście wesprze finansowo edukację oskarżonego, a w przypadku, gdy państwo nie zgodzi się na ułaskawienie - sam pójdzie do więzienia. Piotr Cywiński zebrał grupę 119 osób, które są gotowe odsiedzieć miesiąc w nigeryjskim więzieniu za Omara.

Dzisiaj grzeje: 1. W TVN zdradzili wszystko. Wyszła cała prawda na temat zamknięcia kraju i granic. Straszne
2. Eurowizja Junior 2020: Żenująca wpadka podczas "Szansy na sukces". Prowadzący źle przedstawił dziecko publiczności, brak słów
3. Poważne ostrzeżenie dla wszystkich jadących na południe Polski. "Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności"

- Żyjemy dzisiaj w świecie, który na takie informacje reaguje petycją on-line, lajkiem, szerem, retłitem, ale tu mi się wydawało, że trzeba jednak zaproponować coś więcej z samego siebie. Dlatego napisałem do prezydenta Nigerii, żeby mu zaoferować, że być może jest więcej osób, które są gotowe część tej odsiadki wziąć na siebie - wyjaśniał dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zobaczył na telefonie twarz zmarłego opiekuna i nie wytrzymał. Reakcja zwierzaka łamie serce
  2. Księżyc może być trudniejszy do skolonizowania niż myśleliśmy. Naukowcy podają powód
  3. Fani Dody po prostu osłupieli, pokazała się w pełnej krasie. Pokazała zdjęcia nad luksusowym basenem
  4. Niemal nikt nie wie o sekrecie Gór Sowich. Kilometry podziemnych korytarzy
  5. Monika Olejnik szaleje na jachcie, nie znaliśmy jej od tej strony. Ciężko uwierzyć, ile ma lat
  6. Border collie zaryzykował życiem dla 10-latka. Bez wahania stanął do walki z niebezpiecznym drapieżnikiem

Źródło: Dzień Dobry TVN

Następny artykuł