Arktyka jest zagrożonafot. pexels.com/ Jean-Christophe André

Prawdziwy dramat. Światowe mocarstwo bezkarnie zanieczyszcza Arktykę. Niedługo wszyscy odczujemy skutki

Arktyka nie jest stałym lądem, chociaż lodowce bardzo go przypominają. Na północ, do Oceanu Arktycznego spływają zanieczyszczenia z rzek z trzech kontynentów. Stan środowiska zależy więc od tego, w jaki sposób gospodarujemy na południu.

Arktyka pochłania zanieczyszczenia, które często zostają uwięzione w lodzie. To, co wpuszczamy do naszych rzek, spływa potem to mórz i oceanów, zmieniając ekosystemy wodne. Rosja na swoim terenie ma wiele dużych cieków wodnych, które znajdują ujście w Oceanie Arktycznym. Jeden z zakładów przemysłowych doprowadził już do ogromnego skażenia środowiska, które nadal postępuje.

Tragedia, prom z pasażerami zatonął. Wydobyto już 27 ciał, akcja wciąż trwa, okropna wiadomość ze świataTragedia, prom z pasażerami zatonął. Wydobyto już 27 ciał, akcja wciąż trwa, okropna wiadomość ze świataCzytaj dalej

Arktyka jest zanieczyszczana przez rosyjskie zakłady

- Rosyjski koncern Nornikiel bezkarnie zanieczyszcza Arktykę - alarmują działacze Greenpeace.

Sprawą zajęli się ekolodzy i reporterzy "Nowej Gaziety". Udało im się ustalić, że Nornikiel wypompowuje skażoną wodę ze zbiornika zakładu wzbogacania metali ciężkich w okolicach miasteczka Tałnach. Gazeta poinformowała, że zanieczyszczenia zalewają tundrę i ruczajami przedostają się do okolicznych rzek i jeziora Piasino. Reporterzy pracujący w Norylsku wraz z działaczami Greenpeace wezwali policję oraz służby nadzoru ekologicznego.

Praca pomp została wstrzymana, zdemontowano też rury, którymi wypompowywane były odpady. W maju doszło tam do jednej z największych katastrof ekologicznych w Arktyce. Ze zbiorników elektrowni, należącej do koncernu Nornikiel wylało się 21 tysięcy ton oleju napędowego. Dziennikarze "Nowej Gaziety" przez kilka tygodni zbierali próbki gruntu i wody. Służby bezpieczeństwa lotniska w Norylsku nie pozwalają jednak wywieźć zebranego materiału.

Dzisiaj grzeje: 1. Skandaliczne i oburzające zachowanie w karczmie w Zakopanem. Aż się wierzyć nie chce, okropne
2. Wybory prezydenckie 2020. Czym są wyniki exit poll?

Zanieczyszczenia wydostają się do środowiska naturalnego od lat

Wcześniej rosyjska agencja RBK podała, że Nornikiel od kilku lat nie stosuje się do zaleceń inspektorów ochronny środowiska i nie modernizuje systemów zabezpieczających przed zanieczyszczaniem gruntu i wody. Jak ocenili ekolodzy, środowisko w okolicach Norylska jest tak zanieczyszczone, że w okolicznych rzekach i jeziorach od dawna prawie nie ma ryb. Niestety życie w rzekach bezpośrednio przekłada się na Ocean Arktyczny, a lodowce, w których zbierają się zanieczyszczenia, topnieją i resublimują uwalniając szkodliwe substancje do atmosfery. Woda nieustannie krąży, więc skażenie dotrze i do nas.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybory prezydenckie 2020. Gwiazdy polskiego sportu tłumnie poszły do urn (FOTO)
  2. Awantura w lokalu wyborczym. "Pomocnik dziennikarza TVP nie chciał się wylegitymować"
  3. Tysiące Polaków dostanie bilety 80% taniej. Już pewne, można rezerwować
  4. Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestet
  5. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
  6. Pies tonął na jej oczach. Właścicielka rzuciła się do wody, fale przykryły ją

Źródło: Polskie Radio

Następny artykuł