ameryka południowa polska flagapixabay.com/aganyga

O "polskiej stolicy Brazylii" wie niewielu. Nasi rodacy czują się w tym mieście jak u siebie

Ameryka Południowa zachwyca i intryguje. Na terenie Brazylii swoją "małą ojczyznę" znaleźli także Polacy. Niedaleko jednego z wielkich miast tego kraju - Kurytyby - istnieje dużo mniejsze, Aurea. 90% jego mieszkańców stanowią potomkowie Polaków, którzy znaleźli tam swoje miejsce na ziemi.

Ameryka Południowa, a przede wszystkim Brazylia, to miejsce, które od dziesiątek lat przyciąga obywateli naszego kraju. To właśnie tam chętnie emigrują Polacy już od końca XIX wieku. Polska mniejszość od tego czasu najchętniej zamieszkuje okolice Kurytyby, która razem z przedmieściami zamieszkiwana jest przez ponad 3 miliony ludzi. W związku z dużym skupiskiem Polaków w mieście oraz jego okolicach, Kurytyba bardzo często określana jest jako "Chicago Ameryki Południowej".

Kolejny kraj podjął decyzję. Na jego teren nie wpuszczą żadnego turysty, który był w ChinachKolejny kraj podjął decyzję. Na jego teren nie wpuszczą żadnego turysty, który był w ChinachCzytaj dalej

W okolicy Kurytyby, w stanie Rio Grande do Sul, istnieje jeszcze jedno miasto, które zdecydowanie bardziej powinno być znane ze względu na obecność w nim ludności polskiej. To Aurea, w której 90% mieszkańców to ludność mająca polskie pochodzenie. Mimo to Aurea szerszej grupie Polaków bardzo długo pozostawała nieznana. Zmienić postanowili to m.in. twórcy kanałów "Planeta Abstrakcja" i "Śladami Polonii" na YouTube, którzy wybrali się do tego szczególnego miejsca na świecie.

Ameryka Południowa bardziej polska. Mamy swoją stolicę w Brazylii

Aurea to "polska stolica w Brazylii". Jest to oficjalny tytuł, który miasto przyjęło w 1997 roku. Mieszkańcy miasta pamiętają o swoich korzeniach, historii, a także języku. Zapytani na ulicy przez youtuberów robiących materiał o mieście, mieszkańcy bez problemów potrafili wypowiedzieć kilka słów w języku polskim. Co więcej, większość z nich nie miało problemów z regularną komunikacją w języku swoich przodków.

- Ich dziadkowie przyjechali do Brazylii po Powstaniu Styczniowym – opowiadają autorzy filmu "Polska wieś w Brazylii". – I to był ostatni raz, kiedy widzieli Polskę – dodają.

Autorzy odsyłają do swoich materiałów, które jeszcze bardziej przybliżają życie codzienne mieszkańców Aurei.

- W Polsce nie wiedzą, że tu jest taka mała Polska - mówią lokalni Polacy w rozmowie z podróżnymi.

Oni jednak nie zapominają o kraju pochodzenia swoich przodków. Mieszkańcy znają nie tylko polski język, ale także obyczaje. Chadzają do polskich barów, chętnie piją wódkę, a także kibicują polskim sportowcom.

- Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina! - mówią radośnie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rafał Brzozowski z partnerką na Telekamerach. Założyła prześwitującą suknię i pokazała całe piersi
  2. Z ostatniej chwili: kobieta, która wracała z Polakami jest zarażona koronawirusem
  3. Co najmniej 20 osób nie żyje, 16 rannych, również dzieci. Tragedia za granicą podczas nabożeństwa
  4. Stan kryzysowy w dwóch krajach. Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego
  5. Niesamowite zdjęcie rzuciło internautów na kolana. Uchwycono magiczny moment przy -40 stopniach
  6. Chciała zabłysnąć na stoku. Nagle stała się pośmiewiskiem, internauci nie mają litości

źródło: turystyka.wp.pl

Następny artykuł