ameryka kataklizmfot. twitter.com/ @reprevencia

Kataklizm nad Ameryką. Turyści mogą być w ogromnym niebezpieczeństwie, muszą uciekać

Ameryka Środkowa jest miejscem, w które uderzył niszczycielski huragan Iota. Szczególnie narażone na kataklizm jest wybrzeże Nikaragui. Od piątku trwa ewakuacja miejscowej ludności i turystów.

Ameryka Środkowa jest w niebezpieczeństwie przez huragan Iota, mający piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Jak poinformował w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego tamtejszy narodowy instytut meteorologiczny, kataklizm dotarł do Nikaragui.

Mamy potwierdzenie, chodzi o tegoroczną zimę. Wielka radość dla wszystkich miłośników śnieżnych szaleństwMamy potwierdzenie, chodzi o tegoroczną zimę. Wielka radość dla wszystkich miłośników śnieżnych szaleństwCzytaj dalej

Ameryka w poważnym niebezpieczeństwie z powodu huraganu

- Oko huraganu Ioty jest niedaleko granicy wybrzeża w okolicach Haulover, 41 km na południe od portowego miasta Bilwi - powiedział Marcio Baca, dyrektor instytutu meteorologicznego w Nikaragui.

Jak poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum Monitoringu Huraganów (NHC), siła wiatru wynosi 260 km/godz. i porusza się z prędkością 15 km/godz. Na wybrzeżach Hondurasu i Nikaragui wystąpiły ulewne deszcze, zwiastujące uderzenie żywiołu.

Negatywne konsekwencje tropikalnej burzy mogą odczuć także obywatele Kostaryki i Panamy, gdzie również mogą wystąpić silniejsze podmuchy wiatru. Mieszkańcy oraz turyści przebywający w podróży w Ameryce Środkowej muszą zatem przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Władze Hondurasu, Gwatemali i Nikaragui od piątku ewakuują ludność z zagrożonych terenów. Okolice są bardzo popularne również wśród turystów, którzy podobnie jak mieszkańcy narażeni są na poważne niebezpieczeństwo.

Urzędnicy w Nikaragui poinformowali, że do tej pory do schronów trafiło około 1500 osób. Prawie połowa tej liczby to dzieci. Jednak 83 tys. ludzi wciąż ma znajdować się w niebezpieczeństwie - poinformowało O2.

Gotowość zdeklarowały również władze Hondurasu, gdzie ewakuowano 63 500 osób. Ludzie zostali rozmieszczeni w 379 schronach znajdujących się na północnym wybrzeżu.

Najbardziej tajemnicza wyspa świata. Nikt nawet nie wie, ilu jest na niej ludziNajbardziej tajemnicza wyspa świata. Nikt nawet nie wie, ilu jest na niej ludziCzytaj dalej

Kolejny huragan nad Ameryką

Podobna sytuacja miała miejsce kilkanaście dni temu, kiedy nad Ameryką Środkową przeszedł huragan Eta. Otrzymał on kategorię czwartą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Iota z kolei otrzymał już piątą.

Żywioł zabił wówczas ok. 180 osób i spowodował wiele zniszczeń w Nikaragui, Hondurasie i Meksyku. Następnie przeniósł się nad amerykański stan Floryda. Sezon huraganów w Ameryce dobiegnie końca z początkiem grudnia.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat, Martyna Wojciechowska kiedyś poroniła. Opowiedziała o wszystkim, łzy napływają do oczu
2. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw
3. Pojechali w Tatry, nie mogli uwierzyć, co zastali na miejscu. W głowie się nie mieści, nie można ręki włożyć

Według ekspertów ziemia nasiąknięta wodą po przejściu Ety może obecnie być bardziej podatna na osuwiska i lawiny błotne. Potęguje to zagrożenie dla miejscowej ludności oraz przebywających w okolicy turystów.

W TVN padło pytanie za milion. Uczestnik znieruchomiał. Odpowiedź wymagała turystycznej wiedzy o świecieW TVN padło pytanie za milion. Uczestnik znieruchomiał. Odpowiedź wymagała turystycznej wiedzy o świecieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wystarczy kilka łyków dziennie, by pozbyć się natrętnego kaszlu. Domowy sposób naszych babć w końcu wraca do łask
  2. Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceni
  3. Gigantyczna burza wokół Ryanair. Poszło o testy na koronawirusa na lotniskach, padły ostre słowa
  4. Ewakuacja turystów, przeżyli chwile grozy. Nagle klif runął na plażę za granicą, wszystko zdążyli nagrać
  5. RMF: rząd może wydać nowy zakaz na zimę. Wszystko przez zakażenia, zimowe wyjazdy na narty zagrożone
  6. Doradca premiera ds. COVID-19 prognozuje, kiedy skończy się epidemia. "Sytuacja jest unormowana na bardzo złym poziomie"
  7. Przywiązali kundelka krótkim łańcuchem do budy. "Obcięli uszy" i połamali ogon, straszne, co jeszcze mu zrobili

Źródło: Onet, O2

Następny artykuł