Turysci.pl
Trzecia fala zakażeń w Chorwacji

fot. pixabay.com/Dreamy_Photos /zdjęcie poglądowe

Ambasada RP w Zagrzebiu apeluje do turystów o zachowanie szczególnej ostrożności

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega polskich turystów przed trzecią falą pandemii, która obecnie ma miejsce w Chorwacji. Ambasada RP w Zagrzebiu przekazała, że od kilku dni w wakacyjnym raju odnotowuje się wysoki przyrost dzienny zakażeń.

  • MSZ apeluje do Polaków, planujących wyjazdy do Chorwacji na majówkę, o szczególną ostrożność

  • Turystyczny kraj przechodzi trzecią falę pandemii

  • Urząd prosi o stosowanie się do przepisów epidemicznych oraz dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo

Chorwacja kilka dni temu ogłosiła zwolnienie zagranicznych turystów z obowiązkowej, 10-dniowej kwarantanny. Miał być to krok w stronę otwierania granic i rozpoczęcia sezonu letnich wyjazdów turystycznych.

Niestety okazuje się, że sytuacja w tym kraju jest nie najlepsza. Polskie MSZ, przez Ambasadę RP w Zagrzebiu, wystosowało ostrzeżenie do turystów z Polski, którzy planują spędzić w Chorwacji majówkę. Muszą być świadomi, że trwa tam trzecia fala pandemii i trzeba zachować szczególną ostrożność podczas urlopów.

Wicepremier o znoszeniu obostrzeń

Jarosław Gowin: Od czerwca wszystkie branże, na czele z turystyką, powinny funkcjonować swobodnie

CZYTAJ DALEJ

Trzecia fala pandemii w Chorwacji

Na profilu Ambasady RP w Zagrzebiu na Facebooku pojawiło się ostrzeżenie skierowane do turystów z Polski. Zgodnie z nim, wszystkie osoby planujące pobyt w Chorwacji w najbliższym czasie, powinny stosować się do obowiązujących przepisów pandemicznych.

Urząd apeluje o zachowanie ostrożności i słuchanie poleceń lokalnych władz. Podkreślone zostało, by nie robić tego ze względu na możliwe kary, ale „z dbałości o własne zdrowie i bezpieczeństwo".

Jak informuje MSZ, sytuacja w Chorwacji przypomina tą, którą niedawno mogliśmy obserwować w Polsce, na Słowacji czy w Czechach. Dzienny przyrost zakażeń jest bardzo wysoki w stosunku do liczby mieszkańców.

Na miejscu obowiązuje też wiele nakazów pandemicznych. Konieczne jest m.in. zasłanianie ust oraz nosa na terenach otwartych i w obiektach zamkniętych. Podkreśla się, że jest to kluczowa sprawa szczególnie w miejscach, gdzie spodziewać się można większej liczby ludzi i może pojawić się problem z zachowaniem 1,5 metra dystansu.

Zalecane jest również regularne sprawdzanie przepisów wprowadzanych przez władze lokalne, odpowiednie dla miejsca pobytu turystów. Ambasada w swoim wpisie przypomina, że dodatkowe obostrzenia obowiązują m.in. w Zadarze, Zagrzebiu czy w Dubrowniku.

Jakie są zasady wjazdu do Chorwacji?

Chorwacja od kilku tygodni deklaruje, że stworzy bezpieczne warunki dla turystów, którzy będą tam chcieli przyjechać na wakacje. Władze podkreślają, że otwieranie granic współgrać będzie z przestrzeganiem reżimu sanitarnego, choć bez problematycznych zasad obowiązujących przy przekraczaniu granicy.

Osoby, które wybierają się do Chorwacji w najbliższym czasie, zobowiązane są do okazania na granicy negatywnego testu na COVID-19. Musi on być wykonany na 48 godzin przed przyjazdem. Jak czytamy na rządowej stronie Gov.pl, respektowane są zarówno testy PCR, jak i szybkie antygenowe.

Podróżni, którzy zdecydują się na drugi, tańszy wariant badania, a chcą w Chorwacji przebywać dłużej niż 10 dni, będą musieli powtórzyć test. Są zobligowani do wykonania drugiego badania przed upływem 10. dnia pobytu, co liczone jest od daty wykonania testu, który okazany został na granicy.

Obowiązkowej, 10-dniowej kwarantannie, obecnie poddawane są wyłącznie osoby, które na granicy nie przedstawiły negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Izolację skrócić można poprzez poddanie się badaniu na miejscu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Ambasada RP w Zagrzebiu

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >