Turysci.pl
Ostrzeżenia pogodowe na Podhalu i w Tatrach

fot. pixabay.com/DzidekLasek/zdjęcie poglądowe

Alert RCB. Lepiej nie iść w wysokie Tatry

9 Lipca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Pogoda na Podhalu i w Tatrach nie zachęca do wędrówek. Służby alarmują, że na południu Polski rozpoczął się okres burz, a prawdopodobieństwo uderzenia pioruna na wyższych szlakach jest bardzo realne. Turystom odradza się wychodzenia na odsłonięte trasy.

  • Urząd Wojewódzki i Tatrzański Park Narodowy apelują do turystów o niewychodzenie na wyższe szlaki w Tatrach

  • Rozpoczął się okres burz. Uderzenia piorunów są bardzo realne i mogą stanowić zagrożenie dla piechurów

  • Eksperci podkreślają, że pogoda w górach zmienia się bardzo dynamicznie. Przed każdym wyjściem na szlak należy dokładnie sprawdzić prognozy

Osoby przebywające na Podhalu otrzymują alerty RCB w formie wiadomości SMS, ostrzegające przed niebezpieczną pogodą. W Tatrach trwa okres burz, a na wysoko położonych szlakach może być niebezpiecznie.

Turystka ugrzęzła w bagnie

Turystka ze Śląska ugrzęzła w bagnie w Puszczy Knyszyńskiej. Pomogła policja

CZYTAJ DALEJ

Niebezpieczna pogoda w Tatrach

Burze występujące nad Tatrami są szczególnie niebezpieczne dla turystów. Na odsłoniętych odcinkach, takich jak szczyty czy granie, piechur staje się obiektem wystającym poza otoczenie.

W takim przypadku możliwość zostania uderzonym piorunem zwiększa się, służby apelują o odwołanie wszelkich wypraw w ryzykowne partie gór. Urząd wojewódzki rozsyła alerty RCB, przed niebezpieczeństwem alarmują też pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Ostrzeżenia wystosowywane są również do mieszkańców całego Podhala. Zalecane jest zabranie rzeczy z podwórek oraz balkonów, gdyż mogą zostać porwane i zniszczone przez silny wiatr. Nie zaleca się też pozostawiania samochodów pod drzewami, ze względu na spadające gałęzie.

Przed wyjściem w góry trzeba się odpowiednio przygotować

W rozmowie z Gazetą Wyborczą Weronika Błaszkiewicz z Punktu Informacji Turystycznej TPN wyjaśniła, że przed wyjściem na szlak trzeba obowiązkowo sprawdzić prognozy pogody. Ekspertka zaznaczyła, że wskazane jest skorzystanie z kilku serwisów i porównanie wyników.

Zgodnie ze słowami Błaszkiewicz, pogoda w górach bywa nieprzewidywalna, a burza może pojawić się nagle. Właśnie dlatego wskazane jest odpowiednie przygotowanie do wyprawy. Przede wszystkim turysta wychodzący na szlak powinien ubrać się adekwatnie do pogody i zaopatrzyć w kurtkę przeciwdeszczową.

Burze w Tatrach często tworzą się po południu, dlatego lepiej wyjść z domu rano, by jak najwcześniej schodzić na dół. Ścieżkę ku miastu wybrać powinniśmy też od razu po zobaczeniu pierwszych zwiastunów załamania pogody, np. gromadzenia się ciemnych chmur.

Jeśli nie uda nam się zejść z gór przed rozpoczęciem nawałnicy, minimalizujmy ryzyko porażenia piorunem. Unikajmy odsłoniętych terenów i starajmy się odizolować od podłoża. Jak mówi Błaszkiewicz, w takiej sytuacji można np. usiąść na plecaku i podkurczyć nogi, by nie dotykać gruntu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: IMGW/RCB/TPN/Gazeta Wyborcza

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >