Turysci.pl
Alert pogodowy w Zakopanem

screen/webcamera.pl

Alert pogodowy dla powiatu tatrzańskiego. „Jeśli jesteś w górach, jak najszybciej zejdź ze szczytu"

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Gwałtowna zmiana pogody w Zakopanem i całym powiecie tatrzańskim. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alerty RCB drogą SMS-ową. Eksperci apelują do turystów o zejście ze szczytów.

  • Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła wiadomości SMS do osób przebywających w Tatrach

  • Na terenie całego powiatu tatrzańskiego wprowadzono ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem

  • Eksperci apelują do turystów przebywających w górach o zejście ze szczytów i znalezienie bezpiecznych schronień

Doświadczeni turyści z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że pogoda w górach bywa zmienna. W sobotę jednak sytuacja gwałtownie się pogorszyła i to do tego stopnia, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia drugiego stopnia dla całego powiatu tatrzańskiego.

Osoby przebywające w regionie objętym alertem otrzymują wiadomości SMS z informacją o zagrożeniu. Ostrzeżenia dotyczą burz, burz z gradem oraz silnego wiatru.

Nagła zmiana pogody w Tatrach. Alert RCB

Turyści, którzy przebywają w górach, proszeni są w alercie o jak najszybsze zejście ze szczytów. Przypomina im się, że przebywanie na odsłoniętym terenie, położonym tak wysoko, może być w czasie burzy bardzo niebezpieczne.

Turyści pobili się o miejsce parkingowe do Morskiego Oka

Urlopowicze pobili się o miejsce na parkingu do Morskiego Oka

CZYTAJ DALEJ

Alert opublikowany został również na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jak możemy w nim przeczytać, osoby przebywające w powiecie tatrzańskim powinny - w miarę możliwości - pozostać w domach.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami wydane zostały również dla powiatów: bocheńskiego, limanowskiego, brzeskiego, tarnowskiego, nowosądeckiego, gorlickiego oraz miast Tarnów i Nowy Sącz. Na metr kwadratowy eksperci przewidują opady rzędu 30-50 litrów wody. Ostrzeżenia obowiązują do godziny 21:00 w sobotę.

Apel o ostrożność i rozwagę do turystów kierują również w ostatnich dniach ratownicy GOPR czy policja. Od początku długiego weekendu doszło do wielu niebezpiecznych sytuacji, czasem wywołanych nieodpowiedzialnym zachowaniem turystów. Służby podkreślają również, by w czasie urlopów przestrzegać przepisów - również tych drogowych. Z powodu źle zaparkowanych samochodów nie udało się uratować jednego z rowerzystów przemierzających góry. O szczegółach tej sprawy można przeczytać tutaj.

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na swojej stronie internetowej przypominają również, że w górach obecnie panuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jest on ważny do godziny 20:00 dnia 6 czerwca 2021 roku.

Oznacza on, że pokrywa śnieżna w Tatrach na ogół jest dobrze związana, ale możliwe jest schodzenie średnich i małych lawin. Przypomnijmy, że do osunięcia doszło zaledwie 3 dni temu na Kozim Wierchu, w wyniku czego poszkodowane zostały dwie osoby.

Turyści wybierający się na szlaki powinni zachować ostrożność i odpowiednio przygotować się do wyprawy. W obliczu alertów pogodowych konieczny jest odpowiedni ubiór. Ratownicy zalecają także instalację aplikacji Ratunek, która w kryzysowej sytuacji może pomóc ustalić położenie poszkodowanego i usprawnić organizację akcji ratunkowej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Podobne artykuły

Podróżny powiedział, że ma bombę

Polska

Podróżny na lotnisku w Gdańsku powiedział, że ma bombę. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
RCB apeluje o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą

Polska

RCB apeluje o ostrożny wypoczynek nad wodą. W sobotę utonęło 6 osób

Czytaj więcej >