Afryka Wodospady WiktoriiFot. Instagram/spiegelonline

Jeden z najpiękniejszych cudów świata zagrożony? Bardzo smutny widok

Afryka przyciąga dziką przyrodą oraz niesamowitymi widokami. Znajduje się tam wiele miejsc, które każdy turysta powinien zobaczyć na własne oczy. Niestety okazuje się, że jeden z najsłynniejszych, naturalnych cudów świata jest zagrożony.

Afryka to niezwykły, tajemniczy ląd, który bezustannie zaskakuje turystów i podróżników. Przeżyć tam można niezwykłe chwile, podziwiając zarówno imponujące dzieła przyrody, jak i zabytki oraz zdobycze tamtejszych kultur. Miliony turystów decydują się jednak na wyprawę na granicę Zimbabwe oraz Zambii, by podziwiać jeden z siedmiu naturalnych cudów świata - Wodospady Wiktorii.

Wioska jak z bajki istnieje! Nie ma tam żadnych dróg i samochodów, tylko cisza i spokójWioska jak z bajki istnieje! Nie ma tam żadnych dróg i samochodów, tylko cisza i spokójCzytaj dalej

Na liście dziedzictwa narodowego UNESCO znalazły się w 1989 roku, a ich niesamowity wygląd dziesiątki razy uwieczniany był na obrazach, fotografiach czy w opisach literackich. Zanim Afryka została zalana przez Europejczyków, Jeziora Wiktorii nazywane były "Mosi-oa-Tunya", co można przetłumaczyć z języka plemienia Kololo na "Mgłę, która brzmi". Teraz niestety okazuje się, że to niezwykłe, piękne miejsce może już niedługo zniknąć.

Afryka straci naturalny cud świata?

Wodospady Wiktorii odkrył David Livingstone w 1855 roku. W najbardziej rwących momentach co sekundę przetaczało się przez nie około 9 milionów litrów wody, co tworzyło niesamowite widoki. Krajobraz był magiczny, a Afryka była z niego dumna. Podziwiały je tłumy, wszystko jednak zaczęło się niepokojąco zmieniać.

Jak podają eksperci, od 25 lat poziom wody nie był tak niski. Rwące potoki zamieniły się w spokojne strumyki, a cieki powoli są niezauważalne. To niesamowicie smutny widok nie tylko dla fanów przyrody i turystyki, ale także dla lokalnych mieszkańców. Przez mniejszą atrakcyjność tego cudu, cierpi lokalna gospodarka.

Niepokojące zdjęcia trafiły do sieci

- To wyraźne przypomnienie o tym, co zmiany klimatyczne robią z naszym środowiskiem - mówi prezydent Zimbabwe, Edgar Lungu.

Jak podkreślają specjaliści, wszystkiemu winna jest dotkliwa susza. Ostatnia taka miała miejsce 25 lat temu, jednak nie przesądza to jeszcze, że wszystko jest winą ocieplenia klimatu. Naukowcy twierdzą, że do potwierdzenia tej teorii potrzebne są wieloletnie badania oraz spawdzenie nasilania się tego zjawiska.

Do sieci trafiły jednak wyjątkowo smutne zdjęcia Wodospadów Wiktorii. Zestawienie dawnego widoku tego cudu natury z tym obecnym przyprawia o ciarki i z pewnością zaniepokoi wielu turystów, którzy do tej pory nie mieli jeszcze okazji go podziwiać na własne oczy.

Afryka wodospad

Afryka wodospad
Źródło: Instagram/cbsnews

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podróż do Doliny Muminków jest możliwa. Nie trzeba nawet wyjeżdżać z kraju
  2. Turyści nie mają litości. Wyszło na jaw, co kradną z hotelowych pokoi, niewiarygodne
  3. Pierwsza taka restauracja na świecie. Dani jak na pokładzie samolotu
  4. Takiego miasta nie ma nigdzie na świecie. Niesamowite Elysium City w Hiszpanii
  5. Interaktywny poradnik kulinarny? Jedna strona, a powie Ci wszystko
  6. Pilnuj swojego portfela. Wiadomo już, w których miastach kieszonkowcy nigdy nie śpią

Źródło: National Geographic

Następny artykuł