Tuaregowiefot. wikipedia.org/ Alfred Weidinger/ CC BY 2.0

Tuaregowie czyli Błękitni Ludzie pustyni. Skąd wzięła się nazwa?

Afryka jest jednym z najbardziej różnorodnych kontynentów na świecie. Spotkać możemy tam różne ludy i kultury, które są zupełnie obce Europejczykom. Jedną ze społeczności są Tuaregowie , zwani Błękitnymi Ludźmi Sahary ze względu na kolor ich szat.

Afryka jest bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym, a każdy lud ma tam odmienną kulturę i historię. Ciekawym przykładem są Tuaregowie, berberskojęzyczny lud pasterski zamieszkujący obszary Sahary. Spotkać można ich głównie w Algierii, Libii, Mali, Nigrze i Burkina Faso.

Tuaregowie - koczowniczy lud Afryki

Nomadyczne ludy tuareskie zamieszkują pustynne regiony o ograniczonym dostępie do wody. Panują tam niezwykle trudne warunki do życia - dochodząca do 50 stopni C temperatura, a opady praktycznie nie występują.

Błękitni Ludzie Sahary trudnią się przede wszystkim hodowlą bydła, zbieractwem roślin oraz łowiectwem. Niegdyś chętnie byli wynajmowani na przewodników karawan oraz wielbłądników, jednak zostały one wyparte przez terenowe samochody z napędem 4x4.

Poza hodowlą zwierząt, która jest podstawą ich gospodarki, Tuaregowie zajmują się również rzemiosłem, którym trudnią się głównie kobiety. Tworzą one piękną biżuterię, ręcznie wyrabianą od setek lat. Powstaje ona ze srebra, agatu oraz hebanu, a także stopów srebra z innymi metalami, które nazywane są tuareskim srebrem.

Świadkowie usłyszeli wybuch, potem samolot wpadł do wody. Za granicą służby w akcjiŚwiadkowie usłyszeli wybuch, potem samolot wpadł do wody. Za granicą służby w akcjiCzytaj dalej

Kobiety w tej społeczności cieszą się stosunkowo silną pozycją – zajmują się edukacją dzieci, podtrzymywaniem tradycji, prowadzeniem spraw domowych w czasie nieobecności męża. Zgodnie z tradycją obowiązywała zasada matriarchatu.

Miały prawo również do samodzielnego wyboru męża, a kłótnie małżeńskie były zawsze rozstrzygane z priorytetem kobiety, co często prowadziło do rozwodów. Do pogorszenia sytuacji kobiet doszło jednak w okresie kolonialnym, jednak udało im się utrzymać dość silną pozycję.

Tuareg

Tuareg, fot. Wikipedia/ Hanay/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nazwę Błękitni Ludzie Sahary zawdzięczają swoim szatom, barwionym indygo. Głównym miastem koczowniczego ludu jest znajdujące się na terenie Mali Timbuktu, które wiele lat stanowiło epicentrum wymiany handlowej między mieszkańcami Afryki Subsaharyjskiej a Afryką Północną.

Timbuktu owiane jest wieloma legendami w związku z jego niedostępnością dla niewiernych. Przez wiele lat wstęp do niego mieli jedynie muzułmanie, szczególnie tuarescy. Obecnie miasto wpisane jest na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO i opatrzone jest statusem obiektu zagrożonego.

Timbuktu

Timbuktu, fot. Wikipedia/ Lazare Eloundou Assomo/ CC BY-SA 3.0 igo/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/igo/deed.en

Sami Tuaregowie mówią o sobie Kel Tamasheq, co oznacza mówiący językiem tamaszek lub w innej interpretacji: ludzie wolni. Wolność jest tu rzeczywiście słowem-kluczem w próbie zrozumienia ich kultury. Lud od dawna walczył o uszanowanie swojej odrębności kulturowej i uzyskanie własnego niezależnego państwa.

Obecnie Tuaregowie nie prowadzą już takiego samego trybu życia jak dawniej. Wielu z nich prowadzi obecnie osiadłe życie w miastach, gdzie zajmują się handlem. Wciąż jednak spotkać można koczowników, którzy wytrwale przemierzają pustynne szlaki, kierując karawanami solnymi.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: mazury.info

Następny artykuł