Turysci.pl
Pani Paulina

siepomaga.pl/paulina

19-latka straciła rękę podczas wakacji w Egipcie. Teraz zbiera na bioniczną protezę

29 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

19-letnia Paulina Mroncz wraz z grupą turystów z Polski jechała autokarem na lotnisko w Hurghadzie. Wakacje w Egipcie miały być spełnieniem jej marzeń, lecz w ułamku sekundy zmieniły się w życiową tragedię. Nastolatka stała się ofiarą wypadku autokaru, podczas którego straciła rękę. Teraz liczy na pomoc ze strony internautów.

19-letnia Paulina z miejscowości Wiązowna pod Otwockiem wybrała się ze swoim chłopakiem Jankiem na spontaniczny wyjazd do północnej Afryki. Para przez tydzień odpoczywała, zwiedzała nowe miejsca oraz korzystała z pięknej pogody i uroków życia. Jednak ich powrót do kraju zamienił się w koszmar.

Tragiczny finał wakacji w Egipcie

Do wypadku z udziałem polskich turystów doszło 7 kwietnia br. Autokar wyjechał z hotelu w Marsa El Alam, lecz w miejscowości Safadża kierowca stracił kontrolę nad pojazdem. Autobus przewrócił się na remontowaną drogę, która była pokryta świeżą smołą. Zginęły wówczas 3 osoby, w tym kierowca, a 16 zostało rannych.

Wśród poszkodowanych znalazła się właśnie Paulina. Młoda Polka wspomina, że feralnego dnia kierowca "jechał jak szalony", pomimo, iż na śliskiej nawierzchni postawiono ostrzegawcze znaki informujące o prowadzonych robotach drogowych. Chociaż pasażerowie błagali, by zwolnił, nie miał zamiaru spełnić ich próśb.

Po tym, jak autokar wywrócił się na drodze, pokryci smołą, przerażeni i zakrwawieni pasażerowie próbowali wydostać się z roztrzaskanego pojazdu. W rozmowie z "Onetem" jedna z pasażerek o imieniu Anna wspomina, że wszyscy krzyczeli i płakali. Ci, którym udało się przeżyć wypadek, byli w stanie głębokiego szoku. Za wszelką cenę usiłowali ratować swoje życie.

samolot

LOT uruchamia nowe kierunki. Lada dzień pierwsze rejsy

CZYTAJ DALEJ

"Mówiłam, żeby mnie nie ratowali, bo nie chcę żyć bez rąk"

Chłopak Pauliny z początku podejrzewał, że dziewczyna nie żyje. Nastolatka straciła przytomność i leżała twarzą do ziemi.

 Ja z samego wypadku niewiele pamiętam. Wiem, że uratował mnie mój chłopak z jakąś panią. Leżałam przygnieciona, oni mnie wyciągali. Mówiłam, żeby mnie zostawili, bo nie chcę żyć bez rąk – opowiedziała 19-letnia Paulina na łamach portalu „Kobieta XL”.

Dziewczyna została przewieziona do egipskiego szpitalu, gdzie medycy i lekarze niespecjalnie spieszyli się z udzieleniem jej pomocy.

- Sanitariusz stał i dość długo rozmawiał z kolegą. Nie było wcale tak, że zajmowano się nami natychmiast - podkreśla.

Jak wspomina ojciec Pauliny, oprócz utraty prawej ręki, nastolatka miała również liczne złamania i rany na głowie oraz całym ciele. W wielu miejscach miała pozrywane ścięgna, nerwy i spore fragmenty skóry. Jej chłopak także doznał poważnych urazów.

"Na razie nie widzę przed sobą żadnej przyszłości"

W egipskim szpitalu Paulina spędziła miesiąc. Lewą rękę miała przyszytą do brzucha, gdyż potrzebowała przeszczepu skóry. Wraz z nią na jednej sali znajdował się mężczyzna, który stracił w wypadku córkę, ale był w tak ciężkim stanie, że nikt mu o tym nie mówił. Dowiedział się dopiero po powrocie do Polski.

Wbrew zapewnieniom biura podróży, jakoby poszkodowanym zaoferowano pomoc ze strony tłumaczy i psychologów, w rzeczywistości nikt nie dostał nawet kart do telefonów. Paulina odzyskała kontakt z rodziną dopiero, gdy na miejsce przyjechał jej tata.

19-latka kontynuuje leczenie w Polsce. Obecnie znajduje się pod opieką psychologa, aby uporać się z traumą. Zajmuje się nią mama, ponieważ nie jest w stanie samodzielnie wykonywać nawet najprostszych czynności.

- Dla mnie to koszmar, żyłam samodzielnie, pracowałam, byłam niezależna. Teraz nie zjem, nie umyję się, nie ubiorę. Lewą rękę mam jeszcze w gipsie. Jestem uzależniona od innych – opowiada Paulina.

Chociaż plany dziewczyny, by zostać kosmetyczką legły w gruzach, pan Roman Mroncz nie traci nadziei, że jego córka odzyska samodzielność i częściową sprawność. Jednakże jest to możliwe wyłącznie dzięki zakupowi nowoczesnej protezy oraz kosztownej rehabilitacji. Rodziny Pauliny niestety nie stać na wydatek rzędu 350 tys. zł.

- Zrobię wszystko, aby pomóc mojej córeczce, ale nie stać mnie na protezę. Dlatego założyłem zbiórkę internetową – tłumaczy pan Roman. - Wiem, że nigdy nie uda nam się zapomnieć o wypadku. Że cień potwornych wydarzeń poprzedniego miesiąca zostanie z nią już na zawsze, że do końca życia będzie zmagać się z traumą. Jedyne co mogę zrobić, to sprawić, by jej przyszłość była łatwiejsza... Tylko Ty możesz mi w tym pomóc.

Zbiórka na zakup bionicznej protezy znajduje się na stronie: siepomaga.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Poznajecie skąd pochodzi pocztówka? Polskie miasto odwiedzają tłumy turystów

  2. Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

  3. Japonia znosi restrykcje. Granice otwarte, ale tylko dla wybranych

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

fot. Pixabay/ PhotoMIX-Company

Zakopane to już przeżytek. W polskich górach znajdziemy znacznie lepsze miejsca na narty. Mamy 6 propozycji

Zakopane dawno temu zyskało miano "Zimowej stolicy Polski" i od tego czasu jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o kurorty narciarskie w Polsce. Jeżeli chcemy jednak uniknąć tłumów przy wyciągach, możemy wybrać inne miejsce.

Zobacz galerię >

Każdy miłośnik Tatr z łatwością odpowie na 6 pytań

Pytanie 1 z 6

Na którym szczycie znajduje się słynny metalowy krzyż?

Źródło: kobietaxl.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Świat

Samolot runął na ziemię. Pasażer tuż przed śmiercią zdążył wysłać wiadomość do żony

Czytaj więcej >

Świat

Chmury soczewkowate zawisły nad Turcją. Przypominały statek kosmiczny

Czytaj więcej >

Świat

Wyjechała na wakacje, aby odpocząć. Zamiast tego spotkał ją koszmar, pokazała porażające zdjęcia z hotelu

Czytaj więcej >

Świat

Awantura w kurorcie narciarskim. Znany rosyjski bloger pokłócił się z Polakiem

Czytaj więcej >

Świat

Kim była pilotka samolotu, który rozbił się w Nepalu? Okropny zbieg okoliczności

Czytaj więcej >

Świat

Po 37 latach otrzymał odpowiedź na list w butelce. "Nie mogłem przestać o tym myśleć"

Czytaj więcej >