Turysci.pl
granice Polski z Czechami i Słowacją wzmocnione nowymi obostrzeniami

flickr.com/Portal NowinyPL

Trudny tydzień na granicy z Czechami i Słowacją. Podróżni zapominają o nowych przepisach

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Granice Polski ze Słowacją i Czechami zostały wzmocnione dodatkowymi obostrzeniami związanymi z sytuacją pandemiczną u naszych sąsiadów. Podróżni muszą posiadać negatywny test na koronawirusa, aby wjechać do kraju lub nie musieć przechodzić kwarantanny. Niestety okazuje się, że wiele osób zapomina o nowych przepisach. Przez ostatni tydzień Straż Graniczna przeprowadziła 23 tys. kontroli, z których prawie 7 tys. ujawniło brak testu na COVID-19.

  • Na granicach z Czechami i Słowacją służby przeprowadziły 23 tysiące kontroli

  • 6,9 tys. podróżnych nie miało negatywnego testu na COVID-19, których jest wymagany

  • W kontroli sanitarnej wzięło udział 1530 funkcjonariuszy Straży Granicznej, wspieranej przez KAS i Policję

24 lutego 2021 roku przedstawiciel rządu ogłosił na konferencji prasowej, że południowe granice Polski wzmocnione zostaną dodatkowymi obostrzeniami. Działania te miały powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa i migrację jego nowych odmian.

Południowe granice Polski z dodatkowymi obostrzeniami

Zgodnie ze słowami ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, od 27 lutego każda osoba przyjeżdżająca do Polski z Czech oraz Słowacji powinna poddać się obowiązkowej kwarantannie. Zwalniać z niej może jedynie okazanie negatywnego testy na koronawirusa.

W przypadku Polaków powracających do kraju lub cudzoziemców mieszkających u nas, okazanie testu zrobionego do 48 godzin przed przekroczeniem granicy, gwarantowało zwolnienie z izolacji. Jeśli natomiast takiego dokumentu nie mogą przedstawić, konieczne będzie zgłoszenie się do sanepidu i odbycie kwarantanny

samolot American Airlines lądował awaryjnie

Awaryjne lądowanie Boeinga 737 MAX w USA. Na pokładzie 95 pasażerów, kapitan wykrył usterkę

CZYTAJ DALEJ

odróżujący do Polski w celach turystycznych lub innych - niezwiązanych z powrotem do miejsca zamieszkania czy pobytu - w ogóle nie przekroczą granicy bez okazania negatywnego testu na COVID-19.

Lista osób, które są zwolnione z okazania wyników badań, jest wyjątkowo krótka. Turystów zagranicznych zwolnić może jedynie przedstawienie dowodu na zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi. Pozostałe wyjątki to uczniowie i studenci kształcący się w Polsce oraz pracownicy transgraniczni

Służby podsumowują pierwszy tydzień nowych przepisów na granicach

Funkcjonariusze na granicach z Czechami i Słowacją skontrolowali 23 171 osób od 27 lutego do 5 marca. Blisko jedna trzecia zatrzymanych podróżnych (6,9 tys.) nie posiadała negatywnych wyników testu na COVID-19. 

Osoby, które nie posiadają takiego wyniku, zazwyczaj same rezygnują z dalszej podróży do Polski i wracają do swojego kraju - Czech czy Słowacji. Większość z nich - po zrobieniu badań - wraca po kilku godzinach już z negatywnym wynikiem testu – mówi ppor. Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej, cytowana przez TVN24.

W dalszej części rozmowy funkcjonariuszka podkreśliła, że za okazanie nieaktualnego testu lub wjazd bez tego dokumentu podróżny może być ukarany mandatem. 

W pierwszych godzinach funkcjonowania nowych przepisów funkcjonariusze zazwyczaj stosowali wobec takich osób pouczenia. Łącznie zastosowano prawie 855 pouczeń oraz wystawiono 19 mandatów – dodała ppor. Michalska. 

W kontrole sanitarne na południowych granicach kraju zaangażowanych jest 1530 funkcjonariuszy Straży Granicznej, których wpiera KAS i Policja. Prowadzone są one w sposób wyrywkowy, to jednak nie zwalnia osób wjeżdżających na teren Polski z przestrzegania przepisów. 

Kontrole są prowadzone w sposób wyrywkowy, ale proszę pamiętać, że każda osoba wjeżdżająca z Czech czy ze Słowacji może zostać skontrolowana przez funkcjonariuszy SG – podkreśla Michalska dla TVN24.

Przez ostatni tydzień średnio na dobę funkcjonowały 23 posterunki stałe, w których przeprowadzano kontrole sanitarne oraz 52 doraźne, których lokalizacja zmieniała się w zależności od potrzeb. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >